Masaż olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne do masażu sprawiają, że zabieg jest jeszcze bardziej relaksujący. Dodatkowo wykorzystanie olejków w masażu wzmacnia jego lecznicze działanie. Dobór olejku eterycznego do masażu zależny jest od tego jaki efekt chcemy uzyskać, ponieważ produkty, z którego są zrobione w różny sposób wpływają na nasze ciało.

Czy olejki eteryczne są zdrowe?

Olejki eteryczne wykazują pozytywny wpływ na organizm człowieka. Dzięki temu są chętnie wykorzystywane pomocniczo w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów. Działanie olejku eterycznego zależy od jego rodzaju. Nie wszystkie olejki eteryczne mają podobny wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto zapoznać się z działaniem poszczególnych preparatów.

Olejki eteryczne do masażu – jakie wybrać?

Do masażu olejkami eterycznymi możemy wykorzystać gotowe mieszkanki lub półprodukty, z których stworzymy nasz olejek. W skład olejku do masażu wchodzi olejek bazowy oraz olejek aromaterapeutyczny, który musimy rozcieńczyć.

Masaż olejkami eterycznymi – olejek bazowy

Olej bazowy to wysokiej jakości olej roślinny, w którym rozpuszcza się pozostałe olejki użyte do masażu. Do oleju bazowego można dodać drugi olej roślinny albo olejek eteryczny. Dzięki temu niewielką ilość olejku eterycznego można rozprowadzić po sporej powierzchni ciała. Jakie rodzaje olejków bazowych wyróżniamy?

  • Olej ze słodkich migdałów – bogaty w proteiny oraz witaminy A, B1, B2, B6 i D. Odpowiedni dla skóry suchej i dojrzałej, gdyż zawiera kwasy tłuszczowe oleinowy i linolowy, które hamują utratę wody z naskórka i regulują czynność gruczołów łojowych.
  • Olej z awokado – zawiera witaminy A, B i D, które hamują oznaki starzenia. Jest mocno natłuszczający, przez co bardzo dobrze odżywia skórę i zapobiega jej wysychaniu. Wskazany dla suchej i starzejącej się skóry.
  • Olej jojoba – jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy E i F oraz fitosterole. Można stosować do każdego rodzaju skóry. Działa odżywczo, zmiękczająco i natłuszczająco.
  • Olej z pestek winogron – jest niezwykle bogaty (ok 90%) w kwasy tłuszczowe wielonienasycone, witaminę E, flawonoidy, minerały, lecytynę oraz witaminy A i B6. Łatwo się wchłania i nie pozostawia skóry tłustej.
  • Olej arganowy – zawiera znaczne ilości witaminy E. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (ok. 80%) takie jak linolowy i oleinowy. Olej arganowy jest idealny dla skóry wrażliwej, suchej i trądzikowej.

Zobacz także: Jaki olejek do masażu wybrać?

Jak zrobić własne olejki eteryczne do masażu?

Olejki eteryczne do masażu możesz wykonać sam. Potrzebujesz do tego oleju bazowego oraz olejek eteryczny. Jak zrobić własny olejek eteryczny do masażu? Dodaj 2-5 kropli olejku eterycznego do 10 ml (1 łyżka stołowa) oleju bazowego. Taka ilość powinna wystarczyć na jeden masaż wybranej części ciała. Aby wykonać masaż całego ciała należy zmieszać 6 kropli olejku eterycznego z 4 łyżkami stołowymi oleju bazowego. Samodzielnie sporządzony olejek do masażu możesz przechowywać w ciemnej buteleczce w lodówce do 3 miesięcy.

Masaż z olejkami eterycznymi – jaki olejek wybrać?

Wybór olejku eterycznego do masażu zależy od naszych indywidualnych preferencji. Warto jednak dobrać go do potrzeb naszego ciała oraz skóry. Jaki olejek eteryczny do masażu wybrać?

  • Olejek na stres i ciągłe zmęczenie – różany, melisowy, bergamotkowy i neroli.
  • Olejek na przebarwienia skóry – cytrynowy i lawendowy.
  • Olejek na cellulit i rozstępy – cyprysowy, paczulowy i geraniowy.
  • Olejek na poprawę humoru – paczulowy i geraniowy.
  • Olejek na bezsenność – lawendowy, melisowy, majerankowy i różany.
  • Olejek na odporność – goździkowy, cytrynowy i rozmarynowy.
  • Olejek na apatię i ospałość – rozmarynowy, goździkowy i tymiankowy.

Olejki eteryczne do masażu twarzy:

  • Skóra przetłuszczająca się i trądzikowa – olejek cytrynowy, lawendowy i z drzewa herbacianego.
  • Skóra sucha i delikatna – olejek rumiankowy i z drzewa herbacianego.
  • Skóra dojrzała i ze zmarszczkami – olejek mandarynkowy, paczulowy, cyprysowy, lawendowy i różany.

Zobacz także: Olej kokosowy do masażu – jak działa na nasze ciało?