Oliwa z oliwek do masażu – jakie ma właściwości?

Oliwa z oliwek to produkt popularny w naszej kuchni, prawie każdy z nas używa jej, aby nadać daniom smaku i dodatkowych wartości odżywczych. Jednak kuchnia to nie jedyne zastosowanie oliwy z oliwek. Sprawdzi się ona także doskonale do pielęgnacji oraz masażu.

Oliwa z oliwek – właściwości

Oliwa z oliwek zawiera wiele witamin i kwasów tłuszczowych:

  • Witamina E, która jest najsilniejszym przeciwutleniaczem. Zapobiega starzeniu i odżywia skórę.
  • Witaminy A, D, C, K sprawiają, że skóra staje się gładka i aksamitna, przyczyniają się do jej odżywienia i nawilżenia.
  • Kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone, wielonienasycone – głównie omega-6 i omega-3, skwalen czy sterole.


Oprócz tego olej zawiera ponad 30 związków fenolowych różnego rodzaju. A także minerały: sód, potas, wapń, magnez i fosfor.

Oliwa z oliwek do masażu – zastosowanie

Oliwę z oliwek możemy stosować na skórę. Należy pamiętać, że musi być to oliwa z pierwszego tłoczenia

  • Sucha i starzejąca się skóra – oliwa uelastycznia, tonizuje, nawilża i wygładza zmarszczki.
  • Cera normalna – oliwa odżywia, oczyszcza i tonizuje. Wyrównuje koloryt cery i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się.
  • Cera problematyczna i wrażliwa – oliwa delikatnie oczyszcza, nawilża, likwiduje łuszczenie, przywrócić równowagę wodno-tłuszczową skóry.


Oliwa z oliwek ma znakomite właściwości nawilżające, wygładzające, przyspiesza regenerację skóry oraz zapobiega jej starzeniu się. Doskonale chroni przed zimnem i wiatrem, zapobiega utracie wody i zmiękcza naskórek.
Oliwę z oliwek możemy wykorzystać zarówno do masażu całego ciała, jak i samej twarzy.

Jak wykonać masaż z użyciem oliwy z oliwek?

Olejek różany służy tylko do stosowania zewnętrznego, nie można go spożywać. Ze względu na alergizujące właściwości terpenów zawartych w olejku osoby zmagające się z alergiami skórnymi, posiadające skórę wrażliwą i skłonną do nadreaktywności powinny szczególnie uważać. Olejek różany do masażu nie powinien być stosowany przez dzieci, a kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania.

Jak zrobić olejek różany do masażu?

Masaż oliwą z oliwek to prosty i skuteczny zabieg pielęgnacyjny, który możemy wykonać także w domu. Przed wykonaniem masażu możemy podgrzać oliwę z oliwek, aby zabieg był jeszcze bardziej przyjemny. Oliwa może służyć także jako olej bazowy i łączyć się, np. z olejkami eterycznymi.

Kiedy nie stosować oliwy z oliwek do masażu?

Odradza się stosowanie oliwy z oliwek osobom, które posiadają skórę tłustą oraz trądzikową, ponieważ produkt może prowadzić do zatykania porów i nasilania się trądzików oraz stanów zapalnych.

Zobacz także: Jakie efekty przynosi masaż twarzy na zmarszczki?