Olejek różany – do masażu, kąpieli, aromaterapii i pielęgnacji
Wzrost świadomości na temat pielęgnacji sprawił, że kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością i są chętnie wykorzystywane. Naturalne olejki to uniwersalne kosmetyki, które sprawdzają się nie tylko w pielęgnacji cery, skóry i włosów, ale także w aromaterapii i masażu. Ich właściwości i zastosowanie zależą od rodzaju, jednak wszystkie odznaczają się pozytywnym wpływem na nasze ciało i zmysły.
Olejek różany do masażu – właściwości
Olejek różany często stosowany jest w różnego rodzaju kosmetykach. Ma działanie antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Dodatkowo koi nerwy, działa przeciwbólowo, a także pięknie pachnie. Olejek różany wykorzystywany jest także przy migrenach i bólach głowy. Olejek różany polecany jest do cery suchej. Doskonale łagodzi podrażnienia, nawilża oraz przywraca skórze jędrność. Sprawdza się także do skory trądzikowej. Zmniejsza stany zapalne, redukuje przebarwienia oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych.
Olejek różany do masażu pozytywnie wpływa na nasze ciało oraz zmysły. Jego zapach nawet kilka godzin po zabiegu jest wyczuwalny. Masaż z użyciem olejku różanego działa nawilżająco, skóra jest odżywiona i jędrna.
Olejek różany do masażu – jak działa na organizm?
Olejek różany ma pozytywny wpływ na nasz organizm, dlatego chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce. Ma działanie:
- przeciwwirusowe,
- przeciwbakteryjne,
- antyoksydacyjne,
- przeciwnowotworowe,
- przeciwbólowe, przeciwmigrenowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwdepresyjne,
- relaksujące.
Przeciwwskazania do stosowania olejku różanego
Olejek różany służy tylko do stosowania zewnętrznego, nie można go spożywać. Ze względu na alergizujące właściwości terpenów zawartych w olejku osoby zmagające się z alergiami skórnymi, posiadające skórę wrażliwą i skłonną do nadreaktywności powinny szczególnie uważać. Olejek różany do masażu nie powinien być stosowany przez dzieci, a kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania.
Jak zrobić olejek różany do masażu?
Olejek różany do masażu możemy zakupić lub zrobić samemu w domu. Koszt buteleczki olejku z róży damasceńskiej to koszt około 100 zł, olejki z innych odmian różny mogą kosztować około 40-50 złotych. Jeżeli chcemy zrobić olejek różany do masażu w domu musimy przygotować:
- płatki róży (gatunek, który służy do wyrabiania marmolady)
- oliwę z oliwek lub olej z winogron/migdałów
- zamykany słoiczek lub buteleczkę.
Tworzenie olejku zaczynamy od ususzenia płatków róży. Buteleczkę lub słoik wyparzamy i uzupełniamy ususzonymi płatkami. A następnie zalewamy płatki przygotowanym olejem. Taką mieszankę szczelnie zamykamy i umieszczamy w ciepłym i słonecznym miejscu na 6 tygodni. Po tym okresie nasz olejek przelewamy przez sitko i pozostawiamy w buteleczce powstałą substancję.
Jeżeli chcemy wykonać masaż z wykorzystaniem olejku różanego powinniśmy zmieszać 4 krople substancji np. z oliwą z oliwek.
Zobacz także: Jak dbać o odpowiednie nawilżenie skóry?