Ból nóg od kolan w dół – co go powoduje?

Ból nóg od kolan w dół jest typowym objawem przemęczenia po całodniowym wysiłku fizycznym. Może także świadczyć o wystąpieniu poważnej choroby naczyniowej podudzi. Dolegliwości pojawiają się także w zaawansowanej ciąży. Istnieje wiele przyczyn, mogących mieć wpływ na to, co oznacza ból nóg od kolan w dół, dlatego trudno postawić szybką i jednoznaczną diagnozę.

Dolegliwości mogą wystąpić w każdym wieku. Szczególnie kłopotliwe są dla młodych osób oraz dzieci. Często mają związek z niegroźnymi, fizjologicznymi procesami wzrostowymi kośćca. W diagnostyce kluczową rolę odgrywają pozostałe objawy, które pojawiają się obok bólu, okoliczności ich wystąpienia oraz nasilania się.

Doskwiera Ci ból nóg od kolan w dół? Świetnym rozwiązaniem dla Ciebie jest masaż relaksacyjny tylnych części ciała, który odpręży i usunie napięcie mięśni.

Sprawdź dostępne warianty masaży z naszej oferty.

Przyczyny bólu nóg od kolan w dół

Przyczyny bólu nóg od kolan w dół, mogą wydawać się mało istotne. Są to zwykle tzw. zakwasy, czyli opóźniona bolesność mięśni. Ma to związek z gromadzeniem się kwasu mlekowego w włóknach mięśniowych, następujące po beztlenowej pracy fizycznej. W sytuacji, gdy ból utrzymuje się przewlekle, pojawia się lub zyskuje na sile w nieoczekiwanych momentach, bądź poprzedza go infekcja patogenowa, można przypuszczać, że u jego podstaw leży choroba.

Wśród przyczyn bólu nóg od kolan w dół  można wymienić:

 • niewydolność naczyń krwionośnych – zastój krwi w naczyniach przyczynia się nie tylko do bólu, ale także uczucia ciężkości; w niektórych przypadkach dochodzi do zaczerwienienia podudzia lub uwidocznienia sieci żył, ich deformacji na powierzchni skóry;
 • niedokrwienie kończyny dolnej, które jest związane z niewystarczającą ilości tlenu w stosunku do zapotrzebowania, ale także nieprawidłowym odprowadzaniem krwi odtlenowanej z obiegu w kierunku serca i płuc;
 • przebyte infekcje patogenowe, które powodują dolegliwości przypominające przeziębienie, zwłaszcza bóle stawowo-mięśniowe, osłabienie, zmęczenie organizmu oraz apatię. W niektórych przypadkach przyczyną bólu nóg od kolan w dół jest pogrypowe zapalenie mięśni.
 • urazy i kontuzje stawów biodrowych, kolanowych i skokowych, powodujące nierównowagę mięśniową w kończynach.
 • przemiany zwyrodnieniowe i wytwórcze kręgosłupa na odcinku lędźwiowo-krzyżowym, które wywołują ucisk na worek oponowy oraz struktury nerwowe i naczyniowe, umiejscowione wewnątrz kanału kręgowego. Tego rodzaju zjawisko przyczynia się do zwężenia światła ścieżki impulsów elektrycznych, jak również wielu innym objawom neurologicznym, promieniującym od dolnego odcinka kręgosłupa, poprzez pośladek, aż po stopy.
 • silne i przewlekłe zaburzenia gospodarki elektrolitowej, występujące na wskutek długookresowego przyjmowania leków moczopędnych i przeczyszczających, a tym samym odwadniających organizm.
 • ból nóg od kolan w dół u mężczyzn występuje najczęściej na skutek przetrenowania sportowego lub odwrotnie – biernego trybu życia, w sytuacji, gdy układ naczyniowo-nerwowy nie jest właściwie stymulowany.

Niekiedy ból nóg od kolan w dół pojawia się w u kobiet w ciąży, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, a więc III trymestrze. Jest spowodowany zwiększającym się ciężarem ciała matki, jak również zmianami adaptacyjnymi, zachodzącymi w jej organizmie. Burza metaboliczna w ciele kobiety utrudnia właściwe rozchodzenie się limfy, zwłaszcza w nogach. Zwykle wiąże się to z zatrzymaniem wody, co stanowi przyczynę obrzęków. Swobodne poruszanie się utrudniają dodatkowo mięśnie podudzi, obciążone przez zwiększoną masą ciała.

ZOBACZ TAKŻE: Ból pleców

Co na ból nóg od kolan w dół

Poniżej wskazano przykłady, co na ból nóg od kolan w dół jest najskuteczniejsze. Istnieje m.in. kilka sposobów, które mogą uśmierzyć lub zniwelować ból. Wśród najpopularniejszych znajduje się:

 • fizjoterapia (jedynie, gdy nie doszło do urazu, przeciążenia lub problemów z kręgosłupem),
 • odpoczynek i odciążenie nóg poprzez swobodne uniesienie i oparcie na poduszce,
 • systematyczna i odpowiednio dostosowana do schorzenia aktywność fizyczna (już krótki spacer jest w stanie poprawić krążenie krwi i ruchomość w stawie),
 • rajstopy uciskowe, usprawniające krążenie,
 • wdrażanie właściwej diety, utrzymanie prawidłowej wagi, pozbycie się nadmiaru wody z organizmu dzięki polepszeniu przemiany materii,
 • ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu,
 • monitorowanie ciśnienia tętniczego, a także poziomu cholesterolu.

Nie możesz poradzić sobie z bólem nóg od kolan w dół?            

Sprawdź dostępne warianty masaży z naszej oferty, które rozluźnią obolałe mięśnie.