Masaż w ciąży – na jaki najlepiej postawić?

Jeśli dotychczas nie próbowałaś masażu, powinnaś skusić się na niego w trakcie ciąży. Dlaczego warto? Masaż w ciąży pozwoli Ci uporać się z narastającym uczuciem zmęczenia, wynikającym z powiększającego się brzuszka, opuchniętymi nogi, bólem kręgosłupa. Ponadto może także wpłynąć na poprawę kondycji skóry, która podczas ciąży często jest w gorszym stanie.

Jaki masaż w ciąży możesz zastosować? Istnieją 2 możliwości. Masaż piersi, brzucha czy ud jesteś w stanie wykonać sama w domu, podczas wypełniania codziennych obowiązków.  Natomiast masaż kręgosłupa, relaksujący lub antyrozstępowy, z użyciem specjalistycznych kosmetyków, najlepiej powierzyć specjaliście. Taki masaż zawsze wykonuje się w pozycji bezpiecznej i komfortowej dla kobiety, zazwyczaj na boku, na siedząco, albo półsiedząco.

Masaż w ciąży – przeciwwskazania

Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do masażu w ciąży, które mogą wykluczyć kobietę z możliwości skorzystania z tej formy odprężenia. Poniżej wymieniono kilka najważniejszych  zastrzeżeń, jakie świadczą o niemożności wykonywania masażu w ciąży.

  • ciąża zagrożona poronieniem,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • cukrzyca,
  • choroby serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • anemia,
  • choroby nerek, tarczycy i trzustki,
  • patologie ciąży, np. przedwczesne odklejanie się łożyska, przodujące łożysko, wewnątrzmaciczne zaburzenia rozwoju płodu.

Masaż w ciąży w pierwszym trymestrze nie może być wykonywany, jak również miesiąc przed planowanym terminem porodu. Ponadto specjaliści sugerują, by kobiety, które przed zajściem w ciążę nie poddawały się zabiegom tego rodzaju, wstrzymały się z masażem do 12 tygodnia ciąży. Decyzję o skorzystania z tej formy relaksu należy zawsze wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Masażysta przed przystąpieniem do wykonywania czynności, powinien przejrzeć kartę ciąży kobiety oraz zaznajomić się z wynikami jej badań, a ponadto otrzymać pisemną zgodę ginekologa na masaż.

Dowiedz się więcej o masażach dostępnych w naszej ofercie i sprawdź, czy możesz z niego skorzystać.

Jak masować brzuch w ciąży?

Masaż brzucha w ciąży jest niezwykle istotny. Poprawia elastyczność skóry i przyczynia się do tego, że staje się mniej podatna na rozciąganie. Masowanie brzucha może zapobiec wystąpieniu rozstępów, spłycić blizny i zmniejszyć ich widoczność. Niektóre kobiety boją się dotykać oraz masować brzuch w ciąży, gdyż uważają, że to źle wpłynie na dziecko lub wywoła skurcze. Jak w takim razie bezpiecznie masować brzuch w ciąży, by nie przejmować się o zdrowie swoje i dziecka?

Masaż w ciąży techniki

Przed przystąpieniem do masażu warto zrobić delikatny peeling skóry brzucha, a następnie wziąć chłodny, lecz nie zimny prysznic, w celu polepszenia ukrwienia i ujędrnienia skóry. Dobranie wygodnej pozycji jest niezwykle istotne – najlepiej połóż się na boku, lub usiądź. Rozgrzej lekko dłonie i olejek, który posłuży do wykonywania masażu. Połóż dłonie na brzuchu i przesuwaj je łagodnymi oraz spokojnymi kolistymi ruchami. Zaleca się, by masowanie brzucha w ciąży, wykonywane było produktami przeznaczonymi dla kobiet w ciąży. Takie czynności relaksacyjne mogą być wykonywane codziennie.

Najważniejsze jest, by do masażu podchodzić delikatnie i omijać górną część brzucha – intensywne dotykanie tego miejsca może spowodować przedwczesne skurcze. Istnieje także możliwość wykonywania punktowego masażu brzucha – dwoma palcami łagodnie złap za skórę, lekko unoś ją kawałek po kawałku, poruszaj, a następnie puść. Masaż można zakończyć chłodnym prysznicem, który dodatkowo  ujędrni skórę i poprawi krążenie krwi. Jest to szczególnie skuteczne w walce z opuchlizną.

ZOBACZ TAKŻE: Przeciwwskazania do masażu