Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży to całkowicie normalna dolegliwość. Istnieje wiele przyczyn, z powodu których może się on pojawić. Wśród najczęściej występujących znajduje się ciężar rosnącego brzuszka. Jak sobie radzić z bólem kręgosłupa w ciąży w pierwszym trymestrze? W tym okresie szczególnie warto zadbać o systematyczną aktywność fizyczną. Jest ona w stanie pomóc uporać się z nieprzyjemnym bólem pleców. W tej kwestii kojąco może zadziałać pływanie, gimnastyka, spacer. Przed wykonywaniem takich aktywności zaleca się konsultację z lekarzem, który zadecyduje czy wskazane czynności mogą być wdrażane. Kluczowa jest także odpowiednia pozycja ciała. Szczególnie, jeśli dużo czasu spędza się na siedząco. Rób sobie przerwy, staraj się wstawać, rozprostowywać i rozciągać. Nie krzyżuj nóg w pozycji siedzącej, a także nie zakładaj nogi na nogę. Nie garb się. Podczas porannego wstawania z łóżka lub podnosząc się z krzesła, nie wykonuj gwałtownych ruchów, które mogłyby obciążyć kręgosłup. Zakładaj płaskie obuwie. Zadbaj o właściwą pozycję podczas snu. Kładź się na boku, najlepiej lewym. Poduszka ciążowa między nogami pomoże Ci odciążyć kręgosłup. Ponadto nie wolno dźwigać żadnych ciężarów! W razie konieczności poproś kogoś o pomoc, a sama nie staraj się niczego podnosić.

Cierpisz na nieprzyjemny ból pleców w ciąży w 3 trymestrze? Proponujemy relaksacyjne zabiegi, które pomogą przebrnąć Ci przez ten trudny okres i usuną napięcie mięśni.

Sprawdź dostępne warianty masaży z naszej oferty.

Co na ból pleców w ciąży?

Kluczowym elementem profilaktyki bólu pleców w ciąży jest kontrolowanie właściwej masy ciała. Zdecydowanie częściej dolegliwości bólowe pojawiają się u kobiet, które znacznie przybrały na wadze w tym okresie. Kobiety, które przestrzegają diety i spożywanych posiłków, znacznie rzadziej skarżą się na ból pleców w ciąży.

Noszenie obuwia na niskim obcasie zbawiennie wpłynie na komfort Twoich nóg, kręgosłupa i ogólne samopoczucie. W butach na koturnie czy obcasie środek ciężkości przesuwa się jeszcze bardziej, przez co kręgosłup wygina się mocniej, a kobieta odczuwa nasilony ból pleców. Ponadto długie stanie także może przyczynić się do powstania dyskomfortu, gdyż kręgosłup zostaje obciążony najbardziej.

Każda ciężarna kobieta nie powinna wykonywać zbędnych i ciężkich prac domowych, porządków czy zakupów. Zbyt duży wysiłek fizyczny może wywoływać nasilony ból pleców w ciąży. Spacery i odpowiednio dobrane ćwiczenia dla ciężarnych, wskazane przez specjalistę, mogą skutecznie rozluźnić mięśnie i odciążyć kręgosłup.

Warto także pomyśleć o masażu, który odprężająco wpłynie na kondycję kręgosłupa oraz całego ciała. W tym celu zaleca się dostosowanie odpowiedniego masażu, gdyż nieprawidłowo wykonywany może wywołać więcej szkód niż pożytku. W miarę możliwości każda ciężarna kobieta powinna uczęszczać na basen. Podczas pływania mięśnie rozluźniają się, a kręgosłup może odpocząć.

W przypadku, gdy wyżej wymienione metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów i ból nie ustępuje, konieczne jest zażycie Jeśli zawiodą wszystkie metody, wówczas zachodzi potrzeba zażycie środka przeciwbólowego. W okresie ciąży bez obaw można przyjąć paracetamol. Jednak jeśli ból przybiera na sile, konieczna jest konsultacja z ginekologiem.

Zmagasz się z bólem pleców w ciąży? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie jest masaż relaksacyjny, który odpręży i wprawi w dobry nastrój.

Sprawdź dostępne warianty masaży z naszej oferty.

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Ból pleców w ciąży na dole, zwłaszcza w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, może wiązać się z zakażeniem układu moczowego, które jest powszechne w tym okresie. Następuje ono, gdyż  powiększająca się w ciąży macica, zaczyna uciskać na moczowody, co blokuje swobodny odpływ moczu i może przyczyniać się do jego zastoju. W konsekwencji zachodzi poszerzenie miedniczki nerkowej, a także kielichów nerkowych – a w efekcie infekcji układu moczowego. Z tego względu każda kobieta ciężarna, która zaczyna odczuwać ból pleców, powinna poddać się badaniu ogólnemu moczu wraz z posiewem, wykonanemu przez ginekologa, który oceni czy nie doszło u niej do zakażenia układu moczowego. W sytuacji, gdy wyniki badań potwierdzą infekcję, wówczas konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Nieleczony stan zapalny w układzie moczowym może być zagrożeniem dla zdrowia zarówno kobiety, jak i jej dziecka. Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny? Ostry, przeszywający ból, występujący wraz z drętwieniem kończyn, jest bezwzględnym sygnałem do natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE: Przeciwwskazania do masażu