Przebarwienia na twarzy

Czerwone lub brązowe plamy/plamki na twarzy określa się przebarwieniami. Jest to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi boryka się większość osób. Przebarwienia na twarzy i plamy to w głównej mierze problem natury estetycznej. Postarzają skórę, zaburzają jej koloryt i często są trudne do ukrycia nawet pod makijażem.

Za powstawanie przebarwień na twarzy odpowiedzialna jest melanina, a więc barwnik odpowiadający za kolor naszej skóry. Pojawiające się plamy są spowodowane miejscowym, nieprawidłowym gromadzeniem się melaniny. Gdy jej produkcja zostaje gwałtownie zwiększona, dochodzi do tworzenia się przebarwień. Jest to spowodowane głównie przez:

  • nadmierną ekspozycję skóry na słońce,
  • problemy ze zdrowiem, zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy, nieprawidłowa praca jajników czy nadnerczy,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • zmiany zachodzące w organizmie kobiety w ciąży i okresie przekwitania.

Jakie zabiegi na przebarwienia na twarzy?

Zabiegi pielęgnacyjne na przebarwienia na twarzy są w stanie skutecznie pomóc rozprawić się z problemem. Jednym z nich jest złuszczanie chemiczne, a więc peeling na przebarwienia. W tym zabiegu wykorzystuje się mieszanki środków złuszczających połączone z wybielającymi. Punktowe przebarwienia na twarzy można wyeliminować, poddając się zabiegowi krioterapii, który polega opiera się na mrożeniu przebarwień ciekłym azotem. Pośród zabiegów na wyeliminowanie plam na twarzy wymienia się także mezoterapię mikroigłową, która przyczynia się do zwiększenia absorbowania kosmetyków i środków leczniczych przez skórę. Dużą popularnością cieszy się również laserowe usuwanie przebarwień. Taki zabieg przynosi największe efekty przy usuwaniu plam posłonecznych, pozapalnych, a także potrądzikowych.

Większość przebarwień na twarzy da się bez problemu usunąć. Warto udać się w tym celu na konsultację do dermatologa. Lekarz fachowo oceni plamy i ogólny stan skóry, a następnie dobierze właściwą metodę, by rozjaśnić przebarwienia. Zabiegi wykonywane są w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.

Laseroterapia stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się niechcianych przebarwień na twarzy. Na skutek promieniowania i temperatury, melanina jest rozbijana dzięki czemu traci swoje właściwości pigmentacyjne. Odrębnym zabiegiem jest peeling chemiczny, za pomocą środków specjalnych kosmetyków na przebarwienia na twarzy, które złuszczają i wybielają, a także krioterapia –  działająca bezpośrednio na komórki barwnikowe poprzez bardzo niską temperaturę.

Chcesz dowiedzieć się, jaki zabieg pielęgnacyjny twarzy pozwoli Ci uporać się z przebarwieniami na twarzy?

Sprawdź naszą ofertę zabiegów oczyszczających na twarz.

Przebarwienia na twarzy – domowe sposoby

Chcesz zadbać o kondycję swojej skóry w domowym zaciszu? Z niektórymi przebarwieniami na twarzy jesteś w stanie rozprawić się samodzielnie. Jednym ze sposobów na zwalczanie powstałych plam są domowe maseczki. Zwykle do ich przygotowania wystarczą składniki spożywcze, owoce i warzywa, które bez trudu zakupisz w każdym markecie czy osiedlowym sklepie. Poniżej podano kilka propozycji łatwych w przygotowaniu maseczek na twarz, które poprawią koloryt Twojej skóry.

  • Wybielający tonik z cytryny – cytryna jest powszechnie znana ze swoich właściwości rozjaśniających. Aby szybko i skutecznie pozbyć się przebarwień na twarzy, wystarczy dwa razy dziennie przemywać skórę wacikiem nasączonym sokiem z cytryny.
  • Maseczka z sody oczyszczonej – soda oczyszczona zmniejsza widoczność przebarwień, a dzięki temu łagodnie rozjaśniania skórę. Ponadto taka maseczka oczyści pory, co idealnie zadowoli osoby zmagające się z problematyczną cerą tłustą czy trądzikową. Aby przygotować taką maseczkę, należy połączyć wodę mineralną z sodą oczyszczoną i taką papkę nałożyć na twarz, pozostawiając na około 5-10 minut.
  • Maseczka z ogórka – ogórek to niezawodny składnik licznych kosmetyków do skóry twarzy. Perfekcyjnie rozjaśnia cerę, a przy tym nawilża ją i odżywia. Przygotowanie maseczki jest niezwykle łatwe. Wystarczy zetrzeć ogórka na tarce, dodać parę kropel soku z cytryny, a następnie powstałą papkę nałożyć na twarz na ok. 15 minut.

ZOBACZ TAKŻE: Pielęgnacja twarzy