Bóle nóg w ciąży – czym są spowodowane?

Ból nóg w ciąży to powszechnie zjawisko, które towarzyszy przyszłym mamom na różnych etapach oczekiwania na dziecko. Najczęściej na nogach pojawia się opuchlizna, której towarzyszą rwące bóle i skurcze nóg. Co jest przyczyną bólu nóg w ciąży?

Jakie są przyczyny bólu nóg w ciąży?

Przyczyn bólu nóg w ciąży może być wiele, jednak najczęściej są one skutkiem uciskaniem nerwu kulszowego przez rosnące dziecko. Nerw kulszowy biegnie pod macicą i jest odpowiedzialny m.in. za czucie w nogach. Przyczyną bólu nóg, łydek i kolan mogą być także dodatkowe kilogramy, które są obciążeniem dla organizmu.

Ból nóg w 1 trymestrze

Ból nóg w 1 trymestrze nie jest tak uciążliwy dla kobiet jak podczas późniejszych etapów ciąży. W tym czasie najczęściej kobiety zmagają się z huśtawką hormonów, krwawieniami implantacyjnymi, nudnościami, częstym oddawaniem moczu, trądzikiem hormonalnym i zachciankami.

Ból nóg w 2 trymestrze

Ból nóg w 2 trymestrze jest znacznie bardziej odczuwalny, ponieważ to właśnie na ten okres przypada największy rozwój dziecka.

Ból nóg w 3 trymestrze

Ból nóg w ciąży w 3 trymestrze jest najbardziej odczuwalny, może być także spowodowany przez zwolniony przepływ krwi, który w tym czasie zmniejsza się aż o 50%.

Ból nóg w ciąży – jakie są rodzaje bólu?

Ból nóg w ciąży pojawia się często i zwykle związany jest ze zmianami w ciele kobiety, szczególnie w końcowym etapie. Jednak nasilone objawy w poszczególnych częściach nóg mogą świadczyć o chorobach.

Ból kolan w ciąży

Bóle w kolanach w czasie ciąży mogą świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów lub nasileniu się tzw. młodzieńczego zapalenia stawów. Nie zawsze są jednak spowodowane chorobą. W czasie ciąży kobieta przybiera kilka lub nawet kilkanaście kilogramów co znacznie wpływa na obciążenie stawów, dlatego bóle kolan w ciąży są powszechne.

Ból łydek w ciąży

Ból łydek w ciąży może mieć różne przyczyny, często związany jest z niedoborem elektrolitów, np. magnezu. Powiększająca się jama macicy może uciskać na naczynia żylne. Dodatkowo niefizjologiczne krzywizny kręgosłupa obecne u wielu przyszłych mam mogą doprowadzić do ucisku nerwów i pojawienia się wyjątkowo bolesnych bóli łydek w ciąży.

Ból ud w ciąży

W ciąży może pojawić się także ból ud, który może być spowodowany m.in. zatrzymywaniem wody w organizmie. Warto pamiętać, że rwące bóle nóg w ciąży zazwyczaj nie świadczą o chorobach lub nie są powodem do niepokoju. Warto jednak każdy niepokojący objaw konsultować ze swoim lekarzem.

Bóle nóg w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Bóle nóg, ud, łydek i kolan w ciąży są uciążliwe nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy, co może skutkować brakiem snu i złym samopoczuciem. Jak zapobiegać bólom nóg w ciąży?

  • Rozciągaj mięśnie łydek w ciągu dnia – rozciąganie mięśni w ciągu dnia, a także przed snem pomoże zapobiec nie tylko bólom łydek w ciąży, ale także bólom całych nóg;
  • Wykonuj krążenia kostkami,
  • Kładź się na lewym boku podczas snu i odpoczynku,
  • Bierz ciepły prysznic,
  • Zapewnij organizmowi codzienną dawkę ruchu.

Ból nóg w 9 miesiącu ciąży

Ból nóg w 9 miesiącu ciąży nie jest tak charakterystyczny jak skurcze, jednak może wskazywać na to, że poród zbliża się wielkimi krokami. Do częstych dolegliwości w 3 trymestrze ciąży należy ból ud oraz w okolicach pachwiny.

Jak reagować na ból mięśni nóg w ciąży?

Ból nóg w ciąży to powszechne zjawisko, dlatego nie należy panikować jeżeli się pojawi. Nawet rwące bóle nóg, bóle mięśni, łydek, ud i kolan są zjawiskiem normalnym i nie muszą świadczyć o chorobie. Jednak każdy niepokojący objaw należy konsultować ze swoim lekarzem, który wykona odpowiednie badania. Jeżeli zmagamy się z bólem nóg w ciąży w nocy należy pamiętać o odpowiednich ćwiczeniach, a także pozycji podczas spania.

Zobacz także: Masaż w ciąży – na jaki najlepiej postawić?