Czy warto wykonywać masaż aromaterapeutyczny?
Różne formy i rodzaje masażu pozwalają na dopasowanie zabiegu do naszych potrzeb oraz samopoczucia. Dla osób zmagających się bólem proponowane są inne zabiegi od tych, dla osób, którym zależy na relaksie. Nie oznacza to jednak, że nie można połączyć obu tych funkcji masażu. Masaż aromaterapeutyczny to zabieg z wykorzystaniem naturalnych olejków roślinnych, które pozytywnie wpływają na nasze ciało oraz dusze.
Masaż aromaterapeutyczny – co to?
Masaż aromaterapeutyczny to zabieg fizjoterapeutyczny wzbogacony o olejki eteryczne, które oprócz pięknego zapachu posiadają także pozytywny wpływ na naszą skórę i ciało. Olejki eteryczne wykorzystywane do masażu aromaterapeutycznego to mieszaniny substancji pochodzących z roślin.
Kiedy zdecydować się na masaż aromaterapeutyczny?
Na masaż aromaterapeutyczny może zdecydować się każdy, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań, jednak szczególnie polecany jest przy:
- przemęczeniu, uczuciu zmęczenia,
- napięciu nerwowym, przewlekłym stresie, uczuciu niepokoju wewnętrznego, złym samopoczuciu,
- dolegliwościach związanych z menstruacją oraz menopauzą,
- dolegliwościach bólowych,
- problemach z zasypianiem, bezsenności,
- problemach ze skórą,
- obrzękach.
Masaż aromaterapeutyczny krok po kroku
Masaż aromaterapeutyczny wykonywany jest przez specjalistę w specjalnym gabinecie, nie oznacza to jednak, że nie możemy wykonać go w domu. Do wykonania masażu aromaterapeutycznego powinniśmy używać tylko olejków najwyższej jakości bez dodatku substancji chemicznych, które mogą podrażniać lub uczulać skórę. Olejek zapachowy rozpuszczamy w oleju bazowym. Podczas masażu aromaterapeutycznego nie możemy stosować nierozpuszczonych olejków. Nie powinno się ich także stosować przed wyjściem na słońce.
Podczas masażu aromaterapeutycznego masażysta wykonuje płynne i powolne ruchy: głaskanie, rozcieranie oraz ugniatanie. Intensywność oraz siła nacisku podczas zabiegu dostosowywane są do potrzeb pacjenta. Masaż aromaterapeutyczny ma być przede wszystkim relaksujący, dlatego ważne jest zadbanie o odpowiednią atmosferę.
Masaż aromaterapeutyczny krok po kroku:
- Wybierz olejki eteryczne, które chcesz dzisiaj wykorzystać.
- Zadbaj o odpowiednią atmosferę – muzykę, zapach i zaciemnienie.
- Olejki eteryczne przed nałożeniem na skórę koniecznie rozcieńcz w oleju bazowym. Niewielką ilość rozgrzej w dłoniach i wmasuj np. w plecy.
- Masaż wykonuj intuicyjnie stosując różne techniki, takie jak: rozcieranie, ugniatanie i głaskanie.
Masaż relaksacyjny z aromaterapią – efekty
Każdy masaż pozytywnie wpływa na nasz nastrój, samopoczucie oraz ciało. Także masaż aromaterapeutyczny przynosi wiele pozytywnych efektów:
- Zwiększenie przepływu krwi,
- Oczyszczenie organizmu z toksyn,
- Łagodzenie napięcia mięśniowego,
- Wyciszenie oraz odprężenie,
- Odpoczynek oraz regeneracja,
- Poprawa pracy układu immunologicznego,
- Łagodzenie dolegliwości bólowych,
- Lepsze samopoczucie,
- Poprawa humoru,
- Pomaga w bezsenności,
- Odprężenie i relaksacja,
- Nawilżenie i wygładzenie skóry.
Aromaterapia w masażu – jaki olejek wybrać?
Do masażu relaksacyjnego z aromaterapią wykorzystuje się różnorodne olejki aromaterapeutyczne, które dodawane są do bazowego oleju, głownie z pestek słodkich migdałów, jojoba i pestek winogron. Całość podgrzewana jest do odpowiedniej temperatury. Jaki wpływ mają olejki wykorzystywane w masażu aromaterapeutycznym na nasze ciało?
- Olejek lawendowy – lawenda działa relaksująco i uspokajająco, a także łagodzi stres. Łagodzi bóle mięśni i poprawia odporność.
- Olejek cytrynowy – wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry oraz obniża ciśnienie krwi. Pomaga się zrelaksować i pozbyć stanów lękowych.
- Olejek z drzewa herbacianego – sprawdza się przy problemach skórnych. Działa łagodząco i odprężająco.
- Olejek różany – nadaje się do wszystkich typów skóry, wspomaga jej pielęgnację. Jego piękny zapach uspokaja emocje, redukuje stres i dodaje życiowej energii.
Masaż aromaterapeutyczny – przeciwwskazania
Chociaż masaż aromaterepeutyczny pozytywnie wpływa na nasze ciało istnieją przeciwwskazania do jego wykonania:
- wiek poniżej 15. i powyżej 65. roku życia,
- ciąża,
- choroby infekcyjne skórne i układowe,
- stany pooperacyjne,
- nadwrażliwość na składnik olejku eterycznego,
- zakrzepica,
- migreny,
- powiększone węzły chłonne,
- artretyzm,
- epilepsja,
- choroba nowotworowa.
Zobacz także: Masaż świecą – jaką świecę do masażu wybrać?