Czym jest drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu uciskowego, którego celem jest pobudzenie krążenia chłonki, czyli limfy. Masaż limfatyczny oddziałuje na nasz układ chłonny, ma za zadanie pobudzić jego motorykę oraz zredukować obrzęki. Drenaż limfatyczny często wykonywany jest także jako zabieg wspomagający proces odchudzania oraz redukcję cellulitu. Masaż limfatyczny można wykonywać manualnie u doświadczonego specjalisty lub za pomocą specjalnych urządzeń. Dzielimy go na 2 fazy:
- faza przesuwania – przemieszczanie się płynu w kierunku proksymalnych węzłów chłonnych przez ucisk na tkankę
- faza odprężenia – poprzez biernie utrzymywany kontakt z tkanką ponownie napełniają się naczynia limfatyczne
Masaż limfatyczny – dla kogo?
Wskazania do wykonania drenażu limfatycznego:
- obrzęki limfatyczne,
- zastoje limfatyczne,
- obrzęki, które powstały w wyniku urazów lub po zabiegach,
- wybrane choroby metaboliczne,
- cellulit,
- cukrzyca,
- profilaktyka działania układu odpornościowego,
- jako pomoc w procesie odchudzania.
Czym są obrzęki limfatyczne?
Obrzęki limfatyczne nóg i rąk to najczęściej występujące schorzenie układu limfatycznego. W wyniku zastoju limfy na górnych oraz dolnych kończynach ukazuje się opuchlizna, która początkowo jest bezbolesna. Z czasem obrzęk staje się coraz większy i niekomfortowy.
Jak przebiega drenaż limfatyczny?
Podczas masażu limfatycznego doświadczony specjalista stosuje specjalne techniki oraz chwyty terapeutyczne wykonywane w odpowiednim czasie, z określoną częstotliwością i siłą. Ruchy prowadzone są zawsze od części proksymalnych do dystalnych.
Drenaż limfatyczny – rodzaje
Ze względu na lokalizację układu chłonnego obrzęki mogą pojawiać się w różnych lokalizacjach, dlatego masaż limfatyczny możemy wykonywać na różnych częściach ciała:
- Drenaż limfatyczny nóg – jego celem jest przede wszystkim zniwelowanie bólu oraz obrzęku w obrębie łydek. Podczas masażu limfatycznego nóg ugniatane są kończyny dolne wzdłuż naczyń limfatycznych. Najczęściej stosowany u osób obarczonych ryzykiem zastojów.
- Drenaż limfatyczny twarzy – wykonywany w celu usunięcia toksyn ze skóry poprzez pobudzenie krążenia krwi oraz limfy. Masaż limfatyczny twarzy najczęściej stosowany jest w celu usunięcia obrzęków po operacjach, a także jako element pielęgnacji.
- Drenaż limfatyczny rąk – obejmuje całą kończynę górną. Masaż limfatyczny rąk wykonywany jest najczęściej u kobiet po mastektomii jako jeden z elementów profilaktyki przeciwobrzękowej.
- Drenaż limfatyczny brzucha – zalecany osobom z nadwagą oraz tym, które chcą pozbyć się cellulitu. Masaż limfatyczny brzucha pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej, obrzęków lipidowych oraz wspiera regulację procesów trawienia.
Drenaż limfatyczny – efekty
Zaleca się zastosowanie masażu limfatycznego w 10 seriach, około co 2-3 tygodnie. Wśród efektów drenażu limfatycznego możemy wyróżnić:
- poprawa krążenia limfy,
- usunięcie toksyn z organizmu,
- zmniejszenie obrzęków limfatycznych,
- usunięcie nadmiaru wody z organizmu,
- usprawnienie pracy układu immunologicznego,
- przyspieszenie metabolizmu,
- redukcja cellulitu,
- poprawa krążenia krwi,
- ujędrnienie skóry,
- odprężenie oraz zrelaksowanie.
ZOBACZ TAKŻE: Przeciwwskazania do masażu