Jak powstają zaskórniki?

Głównym czynnikiem powstawania wągrów jest zatykanie się mieszków włosowych przez sebum oraz martwy, zrogowaciały naskórek. Na powstawanie zaskórników ma także wpływ nasza dieta, tryb życia, stosowane kosmetyki, a także odpowiednia pielęgnacja oraz demakijaż. Wągry powstają także przez nadmierną ilość stresu oraz zmiany hormonalne. Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników: zaskórniki otwarte oraz zaskórniki zamknięte.

Co to są zaskórniki?

Zaskórniki to popularne zmiany skórne, które powstają w okolicy występowania gruczołów łojowych. Najczęściej zaskórniki pojawiają się w okolicach strefy T – na nosie, brodzie oraz czole. Mogą pojawić się także na dekolcie, klatce piersiowej oraz plecach.

Co to są wągry?

Wągry to potoczna nazwa zaskórników, dlatego nazw tych używamy zamiennie.

Czym są zaskórniki otwarte?

Najczęściej widoczne są na brodzie oraz nosie. Mają czarny lub ciemnobrązowy kolor. Zaskórniki otwarte powstają, gdy dochodzi do zastoju sebum, nadkażenia oraz utlenienia. Ten rodzaj jest o wiele bardziej niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do powstawania stanów zapalnych.

Czym są zaskórniki zamknięte?

Mają zwykle jasny lub biały kolor i wyglądem przypominają “kaszkę” na skórze. Zaskórniki zamknięte są wynikiem zamknięcia ujścia gruczołu.

Jak usunąć zaskórniki?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie: jak usunąć wągry z nosa? W tym miejscu występują najczęściej i są najbardziej zauważalne. Niezwykle ważna jest profilaktyka, czyli niedopuszczenie do powstania wągrów. Przeanalizuj swój tryb życia oraz dietę, wyklucz składniki, które mogą powodować powstawanie wągrów. Ogranicz alkohol, cukier oraz wysoko przetworzoną żywność. Nie zapominaj o dokładnym demakijażu, nigdy nie zasypiaj w makijażu! Zwróć uwagę na kosmetyki, których używasz oraz pielęgnację, którą wykonujesz. Znajdź przyczynę powstawania wągrów na twarzy i wyeliminuj ją, aby cieszyć się gładką i zdrową skórą.

Zobacz także: Pielęgnacja Twarzy

Co na wągry na nosie?

Przede wszystkim nie wyciskaj samemu wągrów! Może doprowadzić to do rozniesienia się bakterii na całą twarz oraz powstania stanu zapalnego. Stosuj peelingi oraz kosmetyki na wągry, taki jak tonik, maseczka, hydrolat. W celu pozbycia się zaskórników na nosie możesz udać się do kosmetyczki, która dobierze zabieg do Twojego rodzaju skóry oraz problemów

Niezwykle skuteczny w walce z zaskórnikami jest kwas salicylowy. U kosmetyczki możesz także wykonać manualne oczyszczanie twarzy.

Zaskórniki, jak się ich pozbyć?

Wspomnieliśmy już o profilaktyce, która ma zapobiegać powstawaniu wągrów, co zrobić jednak kiedy na naszej twarzy pojawią się zaskórniki? Aby pozbyć się zaskórników musimy działać kompleksowo – nie dopuścić do powstania stanu zapalnego oraz namnażania się wągrów. Stosuj kosmetyki, które mają działanie złuszczające, antybakteryjne oraz zmniejszające produkcję sebum. Nie zapominaj o nawilżaniu swojej skóry, ponieważ kosmetyki mogą silnie ją wysuszyć, a to spowoduje nadmierne wydzielanie sebum. Zaskórniki na brodzie pojawiają się równie często jak na nosie. Ten problem dotyczy także czoła, dlatego podczas stosowania kosmetyków nie omijaj tych punktów. Zaskórniki na twarzy możesz usunąć także w salonie kosmetycznym za pomocą kwasów oraz za pomocą manualnego oczyszczania skóry.

Wągry na plecach – jak się ich pozbyć?

Wągry na plecach to powszechny i krępujący problem. Powodem powstawania zaskórników na plecach jest zła higiena (niekoniecznie jej brak, także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków), uwarunkowania genetyczne, zła dieta, nadmierna potliwość, a także problemy hormonalne. Jak pozbyć się wągrów na plecach? Zamień swoje dotychczasowe produkty do pielęgnacji na oczyszczające żele do mycia lub żele antybakteryjne. Zaskórników na plecach także nie wyciskaj sam, udaj się z tym problemem do specjalisty, który wykona to w sterylnych warunkach.

Jak usunąć zaskórniki z ucha?

Zaskórniki pojawiają się także w uchu, są jednak rzadziej zauważane, ponieważ znajdują się w miejscu niewidocznym na pierwszy rzut oka. Tutaj leczenie może okazać się nieco bardziej skomplikowane, ze względu na trudno dostępne miejsce.  Z problemem wągrów w uchu najlepiej udać się do dermatologa lub laryngologa, który zaproponuje najlepszą metodę leczenia.

Wągry na twarzy, plecach oraz w uszach to problem, z którym boryka się wielu z nas, niestety niewiele osób wie co jest powodem powstawania zaskórników. Tak jak w przypadku wielu problemów skórnych powodem może być nieodpowiednia dieta, tryb życia oraz brak odpowiedniej pielęgnacji skóry. Aby pozbyć się zaskórników stosuj profilaktykę – nie pij dużej ilości alkoholu, zadbaj o różnorodną dietę, stosuj pielęgnację twarzy dobraną do potrzeb Twojej skóry i nie śpij w makijażu. Zaskórniki zamknięte mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego, dlatego, gdy pojawią się na Twojej skórze zastosuj odpowiednią pielęgnację. Nigdy nie usuwaj wągrów sama! W tym celu wybierz się do kosmetyczki, która wykona zabieg dostosowany do potrzeb skóry oraz problemu.