Czym jest i jak leczyć napięciowy ból głowy i karku?

Większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej. Coraz więcej osób wykonuje pracę biurową, która wymaga pracy przed komputerem przez kilka godzin dziennie. Powtarzanie nawyków oraz spędzanie dużej ilości czasu siedząc ma niekorzystny wpływ na mięśnie karku oraz przyczynia się do występowania bólu karku i szyi.

Zobacz także: Ból pleców  

Jakie są przyczyny powstawania napięciowych bólów karku i głowy?

Przyczyną występowania bólu głowy i karku jest wzmożone napięcie mięśni – głównie mięśni karku oraz barków. Ból może być także wynikiem nadmiernego wyprostowania szyi, np. podczas wykonywania różnego rodzaju aktywności. Często wpływ na występowanie bólu karku promieniującego do głowy ma także niewłaściwa pozycja ciała zarówno podczas pracy, jak i wypoczynku. Przyczyną bólu karku i głowy może być także stres, ponieważ powoduje nadmierne napięcie mięśni karku.

Jakie są objawy napięciowego bólu głowy i karku?

Napięciowy ból głowy jest jednym z najczęściej występujących, dotyka aż 8 na 10 osób. Najczęściej porównać go można do ściskania głowy za pomocą opaski po dwóch stronach, jest ciągły i nie pulsuje. Towarzyszy mu także sztywność mięśni i karku, a także wrażliwość skóry głowy. Jest efektem napięcia mięśni głowy oraz szyi. W przeciwieństwie do migreny w przypadku napięciowego bólu głowy i karku ból jest stały, nie ma efektu pulsacji, a także nie nasila się podczas uprawiania aktywności. Dodatkowo nie występuje światłowstręt.

Jak zapobiegać oraz leczyć napięciowy ból głowy i szyi?

Jedną z najskuteczniejszych metod walki z bólem napięciowym jest masaż szyi i karku. Doskonale w zmniejszeniu tego typu dolegliwości sprawdzą się masaż leczniczy oraz masaż klasyczny. Poprawiają krążenie oraz zmniejszają napięcie mięśni, co przyczynia się do ustania dolegliwości bólowych. W Moonlight SPA w Krakowie zabieg poprzedzony jest ankietą oraz wywiadem, który pozwala na dobranie odpowiedniej techniki masażu. Masaż szyi i karku obniża napięcie mięśniowe, działa przeciwbólowo, rozluźniająco, a także poprawia elastyczność mięśni. Jest to doskonały masaż na ból głowy i szyi. Ważne jest, aby podczas pracy i wykonywania codziennych czynności zadbać o odpowiednią postawę ciała, a także pracować nad rozciągnięciem i rozluźnieniem napiętych mięśni.

Uwolnienie się od napięciowego bólu głowy i karku można uzyskać dzięki profilaktyce, a także regularnym masażom wykonywanym przez doświadczonych specjalistów.

Zobacz także: Przeciwwskazania do masażu