Jak poprawnie wykonać demakijaż twarzy?

Demakijaż twarzy i oczu to podstawa każdej pielęgnacji i element codziennego dbania o skórę. Dzięki odpowiedniemu demakijażowi możemy uzyskać zadbaną i nawilżoną cerę bez zaskórników oraz wyprysków. Ten etap pielęgnacji nie dotyczy tylko zmywania makijażu, ponieważ przez cały dzień na naszej skórze zbierają się zanieczyszczenia, które znacząco wpływają na kondycję naszej cery. Dlaczego należy wykonywać demakijaż i jak robić to poprawnie?

Demakijaż oczu i twarzy krok po kroku

Do demakijażu używamy przeznaczonych do tego kosmetyków – płynów micelarnych, żeli itp. Demakijaż możesz wykonywać także za pomocą oleju przeznaczonego do oczyszczania twarzy. Dobrze sprawdzą się także płyny dwufazowe. Do zmywania makijażu nie należy używać mydła, ponieważ wysusza delikatną skórę.

Demakijaż oczu

Proces oczyszczania twarzy rozpoczynamy od demakijażu oczu oraz ust, ponieważ tam znajduje się najcięższy i najbardziej wytrzymały makijaż. Wykonując demakijaż oczu warto wybrać łagodne kosmetyki. Na opakowaniach często możemy znaleźć informację, że kosmetyk przeznaczony jest dla osób noszących soczewki kontaktowe. Do demakijażu oczu wrażliwych możesz użyć specjalnych rękawic lub ręczników, które wymagają użycia samej wody.

Demakijaż twarzy

Następnie dokonujemy demakijażu twarzy. Najlepiej zrobić to w 2 krokach –  umyć twarz żelem, który rozpuści makijaż, a następnie jego resztki usunąć za pomocą wacika nasączonego płynem. Do demakijażu możemy użyć także specjalnych rękawiczek oraz ręczników. Pamiętaj, aby podczas demakijażu nie pocierać oczu i powiek, tylko przykładać nasączony wacik lub specjalną rękawicę. Kolejnym etapem demakijażu jest sprawdzenie za pomocą wacika, czy pozbyliśmy się wszystkich resztek makijażu. Zwróć uwagę na linię włosów, szyję oraz okolicę przy uszach. Demakijaż twarzy kończymy przywróceniem skórze naturalnego pH za pomocą toniku.

Zobacz także: Jak wyrównać koloryt cery i pozbyć się przebarwień?

Czym wykonywać demakijaż?

Codzienne wykonywanie demakijażu twarzy przynosi bardzo zadowalające efekty. Ważny jest także wybór odpowiednich kosmetyków dopasowanych do rodzaju skóry, którą posiadamy, a także jej potrzeb. Do demakijażu oczu warto wybrać delikatne kosmetyki, które nie podrażnią delikatnej skóry oraz wrażliwych oczu. Wybierz płyn micelarny dostosowany do typu skóry. Demakijaż wrażliwych oczu możesz wykonać za pomocą rękawicy lub ręcznika, który wymaga użycia wody i jest delikatny dla skóry. W następnym etapie warto rozpuścić pozostały makijaż na twarzy za pomocą żelu. W tym etapie doskonale sprawdzą się dermokosmetyki, które są bezzapachowe i antyalergiczne. Kolejnym etapem demakijażu twarzy jest usunięcie resztek makijażu za pomocą wacika nasączonego płynem micelarnym. Zmyć makijaż można także olejem, który doskonale sprawdzi się do zmywania makijażu wodoodpornego. Demakijaż należy zakończyć tonikiem, który odświeży, a także złagodzi powstałe podrażnienia.

Najczęstsze błędy w demakijażu twarzy

Chociaż demakijaż twarzy wydaje się prostym etapem pielęgnacji wiele z nas wykonuje go nieprawidłowo. Jakie są najczęstsze błędy podczas demakijażu?

  • Niewykonanie demakijażu po dniu bez makijażu – przez cały dzień na naszej skórze zbierają się zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na kondycję skóry, dlatego demakijaż jest ważny także w dni, w których się nie malujemy.
  • Szybki i niedokładny demakijaż – pozostawienie resztek makijażu na twarzy negatywnie wpływa na wygląd naszej cery, prowadzi do zapychania się skóry i powstawania zaskórników.
  • Zbyt mocne pocieranie i naciąganie skóry – podczas demakijażu należy obchodzić się ze skórą delikatnie, szczególnie podczas demakijażu oczu.
  • Pomijanie demakijażu – to jeden z najczęstszych błędów. Zmęczenie, powrót do domu w nocy, brak odpowiednich kosmetyków. Czasem nawet jedna noc w makijażu potrafi znacząco wpłynąć na kondycję i wygląd naszej cery
  • Dobór niewłaściwych kosmetyków – podczas demakijażu, tak jak całej pielęgnacji, ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków dopasowanych do potrzeb naszej cery. Myślisz, że demakijaż olejem przeznaczony jest tylko dla skóry suchej? Nic bardziej mylnego, olejki do demakijażu dla skóry tłustej mogą redukować wydzielanie sebum.
  • Niewykonanie dalszej pielęgnacji demakijaż to pierwszy etap wieczornej oraz porannej pielęgnacji twarzy. Po przywróceniu naturalnego pH należy skórę odpowiednio nawilżyć i przygotować do nocnej regeneracji za pomocą serum oraz kremów.

Demakijaż pozwala nam na oczyszczenie twarzy z zanieczyszczeń, a także przygotowanie skóry na dalszą pielęgnację. Dlatego niezwykle ważne jest jego poprawne wykonywanie i użycie kosmetyków przeznaczonych do rodzaju naszej skóry oraz jej potrzeb.

Zobacz także: Przebarwienia na twarzy