Kiedy warto wykonać masaż Achillesa i łydki?

Ścięgno Achillesa jest największym i jednym z najczęściej używanych ścięgien w organizmie. Z tego powodu często ulega kontuzjom oraz przetrenowaniu, szczególnie u sportowców. Masaż Achillesa najczęściej stosowany jest w przypadku dysfunkcji, a także zapobiegawczo w celu zachowania sprawności.

Jak przebiega masaż Achillesa?

Podczas masażu ścięgna Achillesa wykorzystywana jest oliwka, często zabieg wykonywany jest bez dodatków na suchej i czystej skórze. Kolejne kroki masażu Achillesa:

  1. Głaskanie – to pierwszy etap masażu ścięgna Achillesa. Przeprowadza się go po stronie grzbietowej ścięgna oraz po jego bokach. Ruch prowadzony jest od pięty do 1/4 długości łydki.
  2. Rozcieranie – wykonuje się je kciukiem poprzez ruchy okrężne, zarówno po stronie grzbietowej jak i po bokach ścięgna.
  3. Przełamywanie – podczas tego etapu masażu chwytamy ścięgno Achillesa w okolicy pięty i wykonujemy ruch przełamywania.
  4. Oklepywanie – naprzemienne oklepywanie Achillesa.
  5. Ponowne głaskanie – wykonywane w ten sposób jak podczas pierwszego etapu masażu Achillesa.

Masaż poprzeczny ścięgna Achillesa

Masaż poprzeczny ścięgna Achillesa wykonywany jest przy wszelkich uszkodzeniach. Celem masażu poprzecznego ścięgna Achillesa jest zwiększenie jego ruchomości. Podczas masażu wykorzystywane są takie techniki jak:

  • Głaskanie głębokie ścięgna,
  • Rozcieranie poprzeczne,
  • Rozcieranie spiralne,
  • Rozciąganie ścięgna.

W stanach przewlekłych masaż poprzeczny ścięgna Achillesa nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. W przypadku niezwykle bolesnego zapalenia ścięgna Achillesa masaż poprzeczny także ma zastosowanie, musi być on jednak zastosowany w odpowiednim czasie od wystąpienia kontuzji.

Kiedy wykonać masaż Achillesa?

Kiedy wykonać masaż Achillesa? Masaż ścięgna Achillesa należy wykonywać zapobiegawczo, aby uniknąć kontuzji. Masaż wykonywany jest także jako jeden z etapu po operacji ścięgna. W pierwszym, drugim i trzecim etapie po zerwaniu ścięgna Achillesa stosujemy masaż. W pierwszym etapie jest to masaż limfatyczny, który ma za zadanie zmniejszenie obrzęku. Masaż po zerwaniu ścięgna Achillesa ma także za zadanie zmniejszenie bólu związanego z powrotem do pełnej sprawności.

Zobacz także: Wpływ masażu sportowego na organizm