Wpływ masażu sportowego na organizm

W dzisiejszych czasach sport, to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także pasja dla coraz większej liczby osób. Podczas uprawiania sportu niezwykle ważnymi elementami są profilaktyka przed kontuzjami i regeneracja organizmu po wysiłku. W ten sposób unikniemy przeciążenia organizmu, a także poprawimy swoje wyniki. Masaż sportowy to wersja masażu klasycznego, która jest przeznaczona dla osób aktywnych fizycznie. Masaż sportowy to nieodłączny element odnowy biologicznej, który jest wykorzystywany w profesjonalnych programach treningowych.

Rodzaj masażu sportowego, a rodzaj aktywności

Rodzaj wykonywanej aktywności fizycznej ma wpływ na masaż sportowy, ponieważ wymaga skupienia się na innych częściach ciała. U biegaczy duży nacisk kładzie się na masaż sportowy nóg, ponieważ to one są najbardziej obciążone podczas wykonywania aktywności. Masaż sportowy pleców wykonywany jest u sportowców, którzy podczas aktywności szczególnie obciążają górne partie ciała. Nie oznacza to jednak, że w obu przypadkach pozostałe części ciała są pomijane, ponieważ podczas wykonywania sportu, szczególnie zawodowego obciążane są wszystkie partie mięśni.

Techniki masażu sportowego

Masaż sportowy bazuje na klasycznych technikach, w skład których wchodzą m.in. głaskanie, rozcieranie, ugniatanie czy oklepywanie. Różnice między masażem sportowym, a masażem klasycznym dostrzegane są przede wszystkim w intensywności masażu, czasie wykonania, a szczególnie w tym, kiedy jest wykonywany. Intensywność oraz techniki zależą od rodzaju wysiłku i kontuzji, na które narażony jest organizm. Wyróżnia się kilka technik masażu sportowego:

  • Masaż sportowy podtrzymujący (kondycyjny) – ten rodzaj masażu sportowego wykonywany jest w trakcie przerw pomiędzy zawodami, gdy treningi są mniej intensywne. Stosowany jest, aby poprawić krążenie i wzmocnić układ nerwowy. Jest to masaż delikatny.
  • Masaż sportowy treningowy – wykonywany jest przed każdym treningiem. Jego zadaniem jest zwiększanie możliwości ruchowych i kondycji organizmu oraz utrzymanie sportowca w gotowości do startu. Jest to intensywny masaż sportowy, który trwa około 45 minut.
  • Masaż sportowy startowy – typ masażu rozgrzewającego, którego zadaniem jest szybkie rozgrzanie i przygotowanie do wysiłku mięśni, stawów oraz więzadeł. Masaż sportowy startowy wykonuje się około 4 minuty przed rozgrzewką – jest on więc błyskawiczny i bardzo intensywny.
  • Masaż sportowy przedwysiłkowy – wykonywany jest w przerwie pomiędzy ostatnim masażem treningowym, a dniem startu w zawodach. Jego celem jest motywowanie zawodników, zapobieganie stresowi, zdenerwowaniu, a także problemom ze snem.
  • Masaż sportowy powysiłkowy (regeneracyjny) – wykonywany jest po treningu oraz po zawodach, a także pomiędzy kolejnymi startami w zawodach. Masaż sportowy powysiłkowy ma na celu szybką regenerację. Jest trzy razy bardziej skuteczny od zwykłego odpoczynku.  

Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej

Masaż sportowy często łączony jest z elementami odnowy biologicznej. W ten sposób podnosi się jego wydajność i sprawność, a także polepsza jego wyniki. Dodatkowo masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej pozwala na lepszą i szybszą regenerację organizmu. Na proces odnowy biologicznej składają się m.in. wypoczynek po wysiłku, masaże sportowe, kąpiele solankowe, zabiegi fizykoterapeutyczne (sauna, ultradźwięki itd.) oraz zabiegi terapeutyczne. Wszystkie te elementy tworzą program treningowy, który ma za zadanie przygotować sportowca na start w zawodach.

Zalety masażu sportowego

W zależności od techniki masażu, a także masowanej części ciała: pleców, nóg, rąk, itd. przynosi różne efekty. Ponieważ w poszczególnych etapach przygotowania sportowca stosuje się inne techniki masażu sportowego może on mieć działanie: pobudzające, wyciszające oraz regenerujące. Masaż sportowy poprawia krążenie krwi i limfy, zmniejsza stres, poprawia metabolizm, zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji, a także pozwala zmniejszyć zmęczenie po intensywnym wysiłku fizycznym i uniknąć jego negatywnych skutków.

Zobacz także: Czym są punkty spustowe? Jak się ich pozbyć?