Masaż na ból głowy – jak pozbyć się migreny?

Ból głowy może skutecznie zepsuć cały dzień, odebrać siły do działania i radość z życia. Stosowanie środków przeciwbólowych przynosi ulgę w bólu, jednak ich działanie nie jest długofalowe, a często stosowanie może prowadzić do poważnym problemów ze zdrowiem. Skutecznym sposobem na ból głowy jest masaż, odpowiednio wykonywany i systematyczny pomoże w osiągnięciu ulgi od bólu. Jak prawidłowo wykonać masaż na ból głowy?

Jak dobrać masaż do bólu głowy?

Ból głowy może być spowodowany np. infekcją lub chorobą, może także powstać samoistnie. Przyczyny występowania bólu głowy:

  • Pierwotne – ból pojawia się samoistnie, a jego przyczyną może być stres, przemęczenie, przejedzenie, zmiany hormonalne w cyklu miesięcznym kobiety. Najczęściej wynikiem jest pojawienie się napięciowego bólu głowy i migreny.
  • Wtórne – infekcje, choroby układowe lub narządowe, powikłania poinfekcyjne i zwyrodnienia.

Skąd się bierze migrena?

Przyczyny występowania migreny nie są znane. Większość osób, u których występuje ta dolegliwość mają w rodzinie osobę, która zmaga się z tym bólem głowy. Przyczyną występowania migreny może być także reakcja na bodźce zewnętrzne: stres lub niektóre pokarmy. Skąd bierze się migrena? Może występować podczas menstruacji, nadciśnienia, przemęczenia, bóli kręgosłupa, zapalenia zatok, ciąży i zmian hormonalnych. Może być także wywołana przez czynniki emocjonalne: stres, niepokój, depresję i stany lękowe. Przyczynami występowania migreny mogą być także podróże, mała ilość snu, zmiany pogody i jaskrawe światło.

Jak wykonać masaż na ból głowy?

Jeżeli zaczyna boleć cię głowa i chcesz pozbyć się dyskomfortu pomyśl, gdzie dokładnie zlokalizowany jest ból i czy bólowi głowy towarzyszą inne objawy, np. mrowienie twarzy. Masaż na ból głowy wykonujemy poprzez uciskanie na poszczególne punkty znajdujące się na twarzy oraz ciele:

  • Pierwszy punkt zlokalizowany jest po obu stronach głowy na skroniach. Masaż skroni na ból głowy wykonujemy poprzez uciskanie punktu przez 5 sekund podczas ataku bólu. Czynność powtarzamy kilkukrotnie w ciągu 15 – 20 minut.
  • Drugi punkt znajdziemy na karku poniżej linii włosów w wyczuwalnym zagłębieniu. Masaż karku na ból głowy wykonujemy przy różnych lokalizacjach bólu głowy.
  • Kolejny punkt zlokalizowany jest pomiędzy brwiami. Jego ucisk pomaga na pulsujący ból głowy najczęściej związany z zapaleniem zatok.
  • Kolejne dwa punkty znajdują się kolejno na ręce oraz stopie. Czwarty punkt znajduje się na wewnętrznej stronie ręki i miejscu naprzeciwko nadgarstka. Ostatni punkt znajduje się na stopie, na 1/3 jej długości. Masaż tego miejsca pomoże na ból głowy spowodowany neuralgią.

Masaż głowy na migrenę

Masaż na migrenę powinien skupiać się nie tylko na głowie, ale także mięśniach, w których może występować napięcie. Jakie miejsca powinien obejmować masaż na migrenę?

  • Mięśnie pochyłe,
  • mięśnie obręczy barkowej
  • i mięśnie szyi.

Masaż na napięciowy ból głowy

Celem takiego masażu jest złagodzenie napięcia mięśniowego i złagodzenia stresu. Masaż na napięciowy ból głowy pomaga osobie chorej w uporaniu się z dolegliwościami nie tylko na chwilę. Masaż na ból głowy poprawia krążenie krwi oraz zmniejsza napięcie mięśni.

Jaki masaż na ból głowy wybrać?

Masaż manualny (leczniczy oraz relaksacyjny) to skuteczna metoda walki z bólem, stresem oraz napięciem mięśni. Jeżeli zmagamy się z dolegliwościami bólowymi warto wybrać masaż lecznicy, który poprzedzony jest wywiadem, podczas którego fizjoterapeuta dobierze odpowiednią technikę i skupi się na poszczególnych punktach powodujących ból i ucisk.

Zobacz także: Drenaż limfatyczny – czym jest i czy warto go wykonać?