Masaż na pobudzenie jelit – sposób na zaparcia
Masaż brzucha niesie ze sobą szereg zalet – wpływa na ładny wygląd brzucha, niweluje obwisłą skórę, cellulit oraz rozstępy. Dodatkowo masaż pozytywnie wpływa na pobudzenie jelit i metabolizmu. Problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego wiążą się ze złą dietą, małą ilością ruchu i zbyt małą ilością wypijanych płynów. Doskonałym sposobem na zaparcia i problemy z brzuchem jest masaż pobudzający jelita.
Zalety masażu na pobudzenie jelit
Masaż brzucha pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego a także:
- poprawienie krążenia krwi w okolicach brzucha,
- rozluźnienie mięśni wokół jelita,
- niwelowanie wzdęć,
- poprawę perystaltyki jelit,
- zmniejsza napięcia emocjonalne,
- poprawę postawy i zmniejszenie bólu pleców,
- zmniejszenie zaparć,
- u kobiet może łagodzić napięcia macicy i jajników.
Masaż na pobudzenie jelit jako element fizjoterapii
Głównym celem fizjoterapii z zakresu układu pokarmowego jest normalizacja czynności jelit. W związku z tym do najczęściej zalecanych metod fizjoterapeutycznych należą:
- masaż tkanki łącznej,
- masaże szczotkowe,
- masaż jelita grubego metodą Voglera,
- elektroterapia,
- „wypychanie jelitowe”.
Podczas masażu jelita grubego metodą Voglera pacjent leży tyłem. Musi być on maksymalnie rozluźniony, a pod jego głową i kolanami umieszcza się podkłady. W trakcie masażu jelita grubego metodą Voglera masażysta wykonuje popychające lub ciągnące ruchy okrężne w kierunku zgodnym z perystaltyką jelitową. Chwyty muszą być dostosowane do rytmu oddechowego pacjenta i nie mogą sprawiać mu bólu. Badania wykazały, że masaż brzucha na pobudzenie jelit jest skuteczny w leczeniu przewlekłych zaparć.
Jak poprawnie wykonać masaż na pobudzenie jelit?
Masaż na pobudzenie jelit powinniśmy wykonywać regularnie, ponieważ wtedy jest najbardziej skuteczny i pomaga w walce z przewlekłymi zaparciami. Leżąc na plecach masujemy brzuch w kierunku do wewnątrz, unikamy masowania na zewnątrz, aby nie rozciągać skóry. Kolejną metodą masażu jest rozcieranie opuszkami palców brzucha od lewej do prawej strony i odwrotnie, a następnie z góry na dół w ten sposób zredukujemy tkankę tłuszczową i ujędrnimy skórę. Ostatnią metodą masażu na pobudzenie jelit jest wykonywanie kółek na brzuchu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż jelita grubego powinno się wykonywać leżąc na wznak płaską dłonią. Masaż jelita grubego rozpocznij od prawej dolnej części brzucha i przesuwaj dłoń w górę, pod prawą stronę klatki piersiowej. Następnie skieruj dłoń w poprzek do lewej strony pod klatką piersiową, a następnie w dół do lewej dolnej części brzucha i zakończ ruchem do wewnątrz w kierunku środka podbrzusza. Powtórz ten ruch kilka razy. Samodzielnie wykonywany masaż brzucha pozwoli nam pobudzić jelita i pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Należy pamiętać jednak o systematyczności. Zabieg można wzbogacić o olejek do masażu
Zobacz także: Czym są punkty spustowe? Jak się ich pozbyć