Jaki roller do masażu pleców wybrać?

Roller, czyli wałek do masażu to coraz bardziej popularne akcesorium do masażu. Za pomocą rollera do masażu możemy pozbyć się napięcia oraz bóli mięśni. Dzięki rollowaniu możemy rozciągnąć ciało i przyspieszyć regenerację. Roller do masażu często wykorzystywany jest także do łagodzenia bólu pleców.

Wybór wałka do masażu pleców – na co zwrócić uwagę?

Wyróżniamy następujące rodzaje rollerów: gładki, z wypustkami, długi, krótki i z wypustkami w kształcie piłki (duoball). Wybór danego rodzaju zależy od miejsca, które chcemy masować, a także stopnia zaawansowania. Dla początkujących poleca się gładkie rollery do masażu pleców. Dla osób zmagających się z dużymi bólami pleców zaleca się stosowanie wałków do masażu z wypustkami. Wałki długie są najbardziej uniwersalne, a krótkie rollery do masażu sprawdzą się przy wybranych miejscach na ciele. Średnicę, długość oraz twardość warto dobrać do swoich umiejętności oraz szerokości pleców. Do masażu pleców najlepiej sprawdzą się rollery w kształcie podwójnych piłek do masażu, zwanych duoball’em. Wałki działają na mięśnie kręgosłupa powierzchniowo. Specjalna budowa rollera do masażu pleców – duoball pozwala na ominięcie kręgów kręgosłupa i wywołanie nacisku jedynie na mięśnie po jego obu stronach. Roller do masażu pleców w postaci 2 piłek działa dogłębniej i precyzyjniej, dokładnie trafiają w prostowniki kręgosłupa gwarantując jego rozluźnienie. Rolując kręgosłup za pomocą wałka szybko okaże się, że masowany jest kręgosłup, a nie mięśnie, co jest niewskazane. Najlepszym wyborem dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z masowaniem mięśni będzie zestaw składający się z wałka i rollera do masażu pleców w postaci duoball, który pozwoli nam na uwolnienie się od bóli pleców.

Masaż pleców rollerem – technika

Masaż pleców rollerem nie wymaga zastosowania specjalnej techniki, warto jednak stosować się do kilku zasad, które pozwolą nam uporać się z bólem pleców. Masaż pleców rozpoczynamy od odcinka lędźwiowego. Roller do masażu kręgosłupa lędźwiowego powinien mieć kształt douball’a, ponieważ w ten sposób najlepiej dotrzemy do obolałych mięśni. Pamiętaj jednak, że wałek do masażu pleców nie służy do masowania kręgosłupa. Masując plecy skup się na małym odcinku mięśni i poświęć na niego nie więcej niż 3 minuty. Ważnym podczas masowania pleców za pomocą wałką jest powolne i dokładne poruszanie. Podczas masażu nie wjeżdżaj na stawy, np. kolanowe i kręgosłup. Jeżeli w danym miejscu odczuwać większy ból zatrzymaj roller na chwilę i poczekaj aż ból zacznie znikać.

Jak wykonać masaż za pomocą rollera do masażu pleców?

Wałek do masażu pleców najlepiej sprawdzi się dla osób, które mają pracę siedzącą oraz biurową. Za jego pomocą wykonujemy masaż siadając na twardym podłożu. Roller podkładamy pod plecy, opieramy się na rękach i podnosimy pupę w górę. Przesuwamy wałek do masażu pleców w górę i w dół. Masaż najlepiej wykonać częściowo zaczynając od odcinka lędźwiowego, następnie piersiowy i kończymy na szyjnym. Jeżeli zależy nam na masażu odcinka lędźwiowego za pomocą rollera kładziemy pupę na podłożu i poruszamy się w górę i w dół pilnując, aby wałek nie wyszedł poza dolną część pleców.

Zalety masażu pleców rollerem

Rollowanie mięśni pomaga w rozluźnieniu mięśni i powięzi. Dodatkowo wśród efektów rollowania za pomocą wałka do masażu pleców wyróżnia się:

  • redukcję bólu mięśni i stawów,
  • poprawę przepływu krwi do mięśni,
  • ujędrnienie skóry,
  • lepszą regenerację,
  • mniejsze zakwasy,
  • lepszą efektywność i elastyczność mięśni,
  • poprawę mobilności.

Efekty rollowania mięśni są zauważalne już po pierwszym razie, jednak dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się systematyczne masowanie.

Zobacz także: Ból nóg od kolan w dół – co go powoduje?