Jak poprawnie wykonać makijaż oka?

Makijaż oka to nieodłączna część wieczornego wizażu. Potrafi znacząco zmienić wygląd, nadać charakteru oraz przyciągać wzrok innych. Dla wprawionych wizażystek nie stanowi problemu, jednak może być wyzwaniem dla początkujących i niedoświadczonych osób.

Podstawy makijażu oka

Na poprawny makijaż oka składa się nie tylko technika, ale także szereg innych elementów. Na co należy zwrócić uwagę ?

 • Wybór dobrych kosmetyków – mocna pigmentacja, brak osypywania się, trwałość i odpowiednia formuła to cechy, które świadczą o wysokiej jakości produktu.
 • Dobór odpowiednich kolorów – zaczynając przygodę z makijażem oka warto wybierać kolory delikatne i neutralne. Kolorowy makijaż oka nie wybacza błędów, a każde niedociągnięcie będzie widoczne.
 • Odpowiednie przygotowanie oka pod makijaż – baza pod cienie sprawi, że kolory będą bardziej intensywne i trwałe, dodatkowo cień lepiej przylepi się do powieki.
 • Oprawa oka wieczorowy makijaż oka wymaga także odpowiedniej oprawy, dlatego decydując się na mocniejsze kolory na powiece nie zapomnij o odpowiednim pokreśleniu brwi oraz mocniejszym makijażu twarzy, dzięki temu stworzy się spójna całość.

Zobacz także: Pielęgnacja twarzy

Wieczorowy makijaż oka krok po kroku

Przed Tobą wielkie wyjście, a może chcesz wykonać makijaż oka na wesele? Wieczorowy makijaż jest bardziej wymagający od tego wykonywanego na co dzień, przede wszystkim wymaga lepszego utrwalenia. Jak wykonać wieczorowy makijaż oka krok po kroku?

 • Jeżeli nie masz doświadczenia, a decydujesz się na mocny lub kolorowy makijaż oka wykonaj go przed makijażem twarzy. W ten sposób pomyłki będą mogły zostać skorygowane w szybki i prosty sposób.
 • Rozpocznij od odpowiedniego przygotowania oka – nałóż krem pod oczy, a następnie bazę na powieki. Następnie przypudruj całą powiekę i nałóż delikatny, jasny cień, aż po łuk brwiowy. Wieczorowy makijaż oka wymaga odpowiedniego przygotowania powieki.
 • Wybierz ciemniejszy kolor i nałóż go na powiekę ruchomą delikatnie wklepując, następnie wybierz puchaty pędzel i zacznij rozcieranie cienia, aby powstała miękka linia.
 • Kolejnym etapem makijażu oka jest stworzenie widocznego odcięcia. W tym celu wybierz ciemniejszy kolor i nałóż go w zewnętrznym kąciku, rozetrzyj puchatym pędzlem. Ważne, aby cień był widoczny tylko w zewnętrznym kąciku oka. Dzięki temu stworzy się przydymiony efekt.
 • Jeżeli zależy Ci na jeszcze mocniejszym efekcie wybierz ciemniejszy kolor i powtórz wcześniejszy etap. Pamiętaj, że ciemniejsze kolory są trudniejsze do usunięcia, jeżeli brak Ci wprawy postaw na delikatniejszy makijaż oka.
 • Wieczorowy makijaż oka, a także makijaż oka na wesele warto delikatnie rozświetlić. W tym celu nałóż jasny, błyszczący cień na ruchomą powiekę od wewnętrznego kącika i delikatnie rozetrzyj.

Makijaż oka na duże wyjście warto wzmocnić intensywną kreską na oku, która optycznie zagęści rzęsy oraz nada spojrzeniu charakteru.

Kreska na oku

Kreska na oku to wyzwanie dla wielu kobiet, ponieważ wymaga odpowiedniej precyzji, a także użycia kosmetyków wysokiej jakości, które nie rozmazują się i nie kruszą. Aby wykonać kreskę na oku najlepiej wybrać przeznaczony do tego eyeliner – w pisaku, słoiczku lub pędzelku. Jeżeli brak Ci wprawy wykonaj kreskę na oku za pomocą czarnego cienia. Jak wykonać kreski na oku? Malowanie zacznij od namalowania cienkiej linii przy górnych rzęsach. Następnie wykonaj jaskółkę, czyli ostre zakończenie. Masz problem z namalowaniem kreski na oku? Przed wykonaniem makijażu naklej w pobliżu zewnętrznego kącika oka plaster lub delikatną taśmę. W ten sposób stworzysz idealne odcięcie, a także łatwiej namalujesz jaskółkę.

Makijaż oka dopasowany do koloru tęczówki

Makijaż oka można dopasować do koloru tęczówki, aby podbić jej kolor. Najlepiej w tym celu sprawdzają się kolory kontrastujące, jednak jeżeli zależy nam na naturalnym makijażu oka warto wybrać kolory harmonizujące.

 • Makijaż do niebieskich oczukolory harmonijne: zielony, fioletowy. Kolory dopełniające: brąz, miedź, złoto, a dla mocnego podbicia koloru oka: pomarańczowy
 • Makijaż do zielonych oczukolory harmonijne: brązy, morski, miętowy. Kolory dopełniające: fiolety i purpura.
 • Makijaż do brązowych oczukolory harmonijne: żółty, pomarańczowy, złoty, miedziany. Kolory dopełniające: niebieski i zielony.

Makijaż oka jest wymagający, jednak jego odpowiednie wykonanie potrafi diametralnie zmienić wygląd i nadać charakteru spojrzeniu. Praktyka pozwala na wyrobienie odpowiednich nawyków oraz nabrania wprawy.

Zobacz także: Jak wyrównać koloryt cery i pozbyć się przebarwień?