Wąkrotka azjatycka w kosmetykach

Wąkrotka azjatycka, czyli centella asiatica to roślina wykorzystywana przede wszystkim w Chinach i Indiach ze względu na swoje właściwości regeneracyjne, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Od wieków wykorzystywana jest w ziołolecznictwie w celu redukcji stresu i walce z chorobami. Dzięki swojemu pozytywnemu wpływowi na skórę wąkrotka azjatycka jest powszechnie stosowana w kosmetyce. Jest powszechnie wykorzystywanym składnikiem w koreańskich kosmetykach.

Gotu kola – właściwości i działanie

Wąkrotka azjatycka ma pozytywny wpływ nie tylko na kondycję skóry, ale także całego organizmu. Gotu kola wykazuje działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwobrzękowe,
  • przeciwzmarszczkowe,
  • regeneracyjne,
  • łagodzące,
  • nawilżające,
  • i antycellulitowe.

Wąkrotka azjatycka w kosmetyce doskonale sprawdza się do cer wymagających regeneracji, szarych, suchych i odwodnionych, problematycznych, łuszczących się, w oznakami starzenia i rozszerzonymi naczynkami.

Zobacz także: Przebarwienia na twarzy

Wąkrotka azjatycka w kosmetyce

Ze względu na swoje pozytywne działanie gotu kola wykorzystywana jest także w kosmetyce. Centella asiatica pozytywnie wpływa na gojenie ran, dlatego doskonale sprawdza się do leczenia blizn.Dodatkowo zmniejsza oznaki starzenia się skóry. Gotu kola ma także działanie antycellulitowe i dobrze sprawdza się w walce z rozstępami. Wąkrotka azjatycka to źródło aminokwasów, kumaryny, garbników i flawonoidów oraz fitosteroli, a także witaminy C, A, E i K. Centella asiatica wpływa także na syntezę kwasu hialuronowego przyczyniając się do zwiększenia zawartości wody w skórze. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków z wąkrotką azjatycką, która występuje także pod nazwą Cica, Centella Asiatica lub trawa tygrysia.

Tonik z wąkrotką azjatycką

Tonik to kosmetyk niezbędny w codziennej pielęgnacji. Stosowany po oczyszczaniu twarzy przywraca skórze naturalne pH oraz łagodzi wszelkie podrażnienia. Tonik z wąkrotką azjatycką ma właściwości przeciwzapalne, dlatego doskonale sprawdzi się po oczyszczaniu skóry. Dodatkowo gotu kola ma właściwości regenerujące, dlatego tonik z wąkrotką azjatycką złagodzi podrażnienia i uszkodzenia skóry.

Maść z wąkrotką azjatycką

Maść z wąkrotką azjatycką sprawdzi się nie tylko do pielęgnacji skóry na twarzy. Najlepiej nadaje się do skóry normalnej oraz suchej. Gotu kola ma działanie regeneracyjne dlatego doskonale sprawdzi się do likwidacji blizn po oparzeniach oraz po operacjach. Maść z wąkrotką azjatycką zmniejsza obrzęki i cienie pod oczami. Doskonale nadaje się także do pielęgnacji skóry z trądzikiem młodzieńczym.

Wąkrota azjatycka przeciwwskazania

Wykazano, że centella asiatica pozytywnie wpływa na organizm. Ze względu na swoje pozytywne działanie często spożywana jest jako suplement diety. Podczas zażywania wąkrotki azjatyckiej może wystąpić działanie uboczne w postaci lekkiej wysypki, wrażliwości na promienie słoneczne i bóle głowy. Przeciwskazaniami do stosowania wąkrotki azjatyckiej są: niskie ciśnienie krwi, ciąża oraz karmienie piersią.

Zobacz także: Odpowiednie nawilżanie twarzy – dlaczego jest ważne?