Masaż stóp i pedicure – spa dla stóp, jak je wykonać?

Dbanie o nasze stopy jest niezwykle ważne, ponieważ jest to część ciała, która wyjątkowo narażona jest na uszkodzenia, a skóra na naszych stopach często jest przesuszona i zrogowaciała. Na zabiegi na stopy – masaż stóp, peeling i pedicure warto wybrać się do spa, jednak możemy wykonywać te zabiegi częściej w zaciszu domowych. Jak wykonać masaż stóp i pedicure spa?

Jak wykonać masaż stóp?

Masaż stóp jest bardzo korzystny dla zdrowia, dlatego warto wykonywać go regularnie. Ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także zdrowie organów wewnętrznych. Wpływ masażu stóp na poszczególnie receptory określa refleksjologia, czyli dziedzina medycyny niekonwencjonalnej. Jak rozmieszczone są poszczególne receptory, na które warto zwrócić uwagę podczas masażu stóp?

 • Nerki – środek podeszwy bliżej zewnętrznej krawędzi na obu stopach;
 • Pęcherz – przy wewnętrznej krawędzi stopy, która znajduje się w linii prostej od pięty;
 • Oczy – miejsce łączenia drugiego i trzeciego palca ze stopą;
 • Uszy – około centymetra poniżej miejsca, w którym stopa łączy się z dwoma ostatnimi palcami, w linii prostopadłej do niego;
 • Ramiona – około centymetra poniżej poduszki, przy wewnętrznej krawędzi stopy

Korzyści z masażu stóp

Masaż stóp pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie jeżeli zostanie prawidłowo wykonany. Odpowiada technika jest niezwykle ważna. Jak wykonać masaż stóp krok po kroku?

 1. Wybierz ulubiony, krem, balsam lub olejek i nałóż na stopy
 2. Przygotuj stopy do masażu – obejmij stopę dwoma rękami, a następnie pociągaj za każdy palec, szczyp skórę, aby pobudzić krążenie i poruszaj stawem skokowym
 3. Masuj każdy palec po kolei – zacznij od największego i starannie masuj palce z każdej strony
 4. Masuj zewnętrzną część stopy – po masażu palców skieruj swoją uwagę na spód stopy i masuj ją w kierunku od palców do pięty, a następnie zmień kierunek masażu
 5. Masaż kostek – po masażu stopy możesz rozpocząć masaż kostek, skup się także na obszarze pomiędzy stopą. Masaż tego miejsca przyniesie ulgę zmęczonym stopom.
 6. Masaż grzbietu stopy – masaż stóp zakończ masażem góry stopy. Wykonuj okrężne ruchy w kierunku od pięty do palców i z powrotem.

Pedicure spa – w domu, czy w salonie?

Pedicure spa to zabieg dla stóp składający się z kilu etapów, które zapewniają relaks, a także nawilżenie i odżywienie dla zmęczonych stóp. W skład rytuału pedicure spa najczęściej wchodzi:

 • Nawilżająca kąpiel,
 • peeling stóp,
 • opracowanie stóp frezarką,
 • masaż stóp,
 • nałożenie maski na stopy.

Pedicure spa można rozbudować także o stylizację paznokci, która sprawi, że nasze stopy będą nie tylko nawilżone, ale także gotowe na nadejście cieplejszych miesięcy lub wakacji.

Domowe spa dla stóp – pedicure, masaż i peeling stóp

Nie tylko podczas wyjścia do kosmetyczki możesz zadbać o swoje stopy. Także w domu możesz wykonać pedicure spa, który przyniesie ulgę zmęczonym stopom. Kąpiel możesz wzbogacić o sól do kąpieli zmiękczającą stopy. Peeling stóp możesz wykonać za pomocą gotowych, dostępnych w drogeriach peelingów lub wykonać go sama w domu. Peeling na stopy możesz wykonać z kawy lub cukru.

Zobacz także: Masaż dłoni – jak zrobić domowe spa dla dłoni?