Masażer na podczerwień – jakie ma zastosowanie?

Masażer na podczerwień to innowacyjne urządzenie, które łączy zalety tradycyjnego masażu z korzyściami płynącymi z terapii na podczerwień. Coraz częściej jest on wykorzystywany w medycynie, fizjoterapii oraz w domowym zastosowaniu, ze względu na jego wszechstronne korzyści dla zdrowia. Jak dokładnie działa taki masażer i jakie przynosi korzyści?

Jak działa masażer na podczerwień?

Podczerwień to niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie elektromagnetyczne, które ma zdolność do przenikania w głąb skóry i oddziaływania na głębsze struktury tkanek. Gdy tkanka narażona jest na podczerwień, cząsteczki wodne w komórkach zaczynają drgać, co prowadzi do produkcji ciepła.

Na co pomaga masażer na podczerwień?

Masażer na podczerwień wykorzystuje ciepło w celu:

 • Poprawy krążenia – Ciepło pomaga rozszerzać naczynia krwionośne, co z kolei poprawia krążenie i dostarczanie tlenu do uszkodzonych tkanek.
 • Relaksacji mięśni – Ciepło działa relaksująco na skurczone mięśnie, pomagając w łagodzeniu bólów i napięć.
 • Redukcji bólu – Podczerwień może pomóc w zredukowaniu bólu poprzez działanie na receptory bólu w skórze oraz zmniejszenie stanu zapalnego w tkankach.

Masażer z podczerwienią – efekty stosowania

Korzyści ze stosowani masażera z podczerwienią:

 • Leczenie bólu mięśniowego – Masażer na podczerwień jest szczególnie skuteczny w leczeniu bólów mięśniowych, skurczów i napięć.
 • Wsparcie dla osób z artretyzmem – Terapia podczerwienią może pomóc w łagodzeniu bólów stawów.
 • Wspomaganie regeneracji – Dla sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia, masażer może przyspieszyć regenerację po wysiłku fizycznym.
 • Redukcja stanu zapalnego – Działa przeciwzapalnie, co może być korzystne dla osób z chronicznymi schorzeniami, takimi jak zapalenie stawów.
 • Relaks i odstresowanie – Dla wielu osób korzystanie z masażera na podczerwień to także chwila relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu.

Zobacz także: Dlaczego mięsień po masażu boli bardziej?

Masażer z podczerwienią – zastosowanie

Warto dodać, że masażery na podczerwień są dostępne w różnych formach, od przenośnych ręcznych urządzeń, po większe jednostki stacjonarne. Można je stosować w domu, w gabinecie fizjoterapeuty czy nawet na siłowni. Masażer z podczerwienią to narzędzie, które łączy korzyści z masażu z zaletami terapii podczerwienią. Oferuje on wszechstronne możliwości zastosowania, które przynoszą użytkownikom wiele korzyści zdrowotnych.
Podczerwień pomaga rozluźnić napięte i skurczone mięśnie. W połączeniu z masażem działa jako skuteczne narzędzie do łagodzenia bólu mięśniowego, naciągnięć i skurczów.

Ciepło generowane przez podczerwień może pomóc rozszerzyć naczynia krwionośne, co prowadzi do poprawy krążenia. Lepsze krążenie oznacza lepsze dotlenienie tkanek i szybszą regenerację po wysiłku. Poprzez zwiększenie krążenia krwi i pobudzenie gruczołów potowych, terapia podczerwienią może także wspomagać organizm w eliminacji toksyn.

Masażer z podczerwienią może pomóc osobom z bólami stawowymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów czy artretyzm. Ciepło pomaga zredukować ból i stan zapalny w stawach.

Regularne sesje z masażerem z podczerwienią mogą pomóc w relaksacji, redukując poziom stresu. Ciepło i masaż działają kojąco na układ nerwowy.

Choć to nie jest główne zastosowanie masażera, to jednak podczerwień może wspomagać proces odchudzania poprzez zwiększenie spalania kalorii i poprawę przemiany materii.

Dla sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia, terapia podczerwienią może przyspieszyć gojenie kontuzji poprzez zwiększenie przepływu krwi do uszkodzonego obszaru.
Masaż w połączeniu z podczerwienią może poprawić wygląd skóry, redukując widoczność cellulitu.

Zobacz także: Masaż uda – jak pozbyć się cellulitu?

Masażer z podczerwienią na zrosty

Zrosty to pasma tkanki łącznej, które mogą powstawać w miejscach urazów, operacji lub w wyniku procesów zapalnych. Mogą prowadzić do bólu, ograniczenia ruchomości oraz innych poważniejszych komplikacji, w zależności od ich lokalizacji. Masaż jest jednym ze sposobów terapii zrostów, ponieważ pomaga w rozluźnieniu i rozciągnięciu tkanki, a także w poprawie krążenia krwi w obszarze objętym zrostem.

Masażer na podczerwień – opinie

Masażer na podczerwień stał się popularnym narzędziem w terapii bólu, relaksacji i wielu innych zastosowań. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, wielu producentów oferuje różnorodne modele masażerów. Na temat masażerów na podczerwień można spotkać się z różnymi opiniami, pojawiają się zarówno pozytywne jak i negatywne. Bez wątpienia masaż pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz kondycję i wygląd naszego ciała. Można jednak spotkać się z opiniami, że użycie masażera na podczerwień powoduje u niektórych dyskomfort z powodu swojej intensywności. Dodatkowo niektórzy użytkownicy mają problem z dotarciem do trudno dostępnych miejsc.

Masażer na podczerwień jest narzędziem, które zdobyło wiele pozytywnych opinii dzięki jego zdolności do łagodzenia bólu i relaksacji. Jednak jak każde urządzenie, ma też swoje ograniczenia i potencjalne wady.

Masażer z podczerwienią – przeciwwskazania

Masażer z podczerwienią łączy korzyści z masażu z zaletami terapii podczerwienią. Chociaż jest to urządzenie przynoszące wiele korzyści zdrowotnych, istnieje kilka przeciwwskazań, które warto wziąć pod uwagę przed jego użyciem:

 • Osoby ze zdiagnozowanym nowotworem lub podejrzeniem powinny unikać terapii podczerwienią, chyba że skonsultują się z lekarzem i uzyskają jego zgodę.
 • Masażer z podczerwienią nie powinien być używany na obszary z aktywnym stanem zapalnym, ponieważ ciepło może nasilić stan zapalny.
 • Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania masażera z podczerwienią.
 • Unikaj stosowania masażera na świeże blizny, otwarte rany lub skaleczenia.
 • Osoby z problemami sercowymi powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii podczerwienią, ponieważ ciepło może wpłynąć na ciśnienie krwi i obciążenie serca.
 • Osoby z zakrzepicą żylną lub innymi schorzeniami zakrzepowo-zatorowymi powinny unikać terapii podczerwienią.
 • Na początku po urazie, gdy istnieje obrzęk i ból, stosowanie ciepła nie jest zalecane. Zamiast tego lepiej jest stosować zimne okłady.
 • W przypadku gorączki lub innych stanów febrylnych unikaj stosowania dodatkowego ciepła.
 • Niektóre osoby mają nadwrażliwość na ciepło lub nie są w stanie odczuwać bólu spowodowanego poparzeniem. Takie osoby powinny być szczególnie ostrożne przy użyciu masażera z podczerwienią.

Zobacz także: Czym jest masaż izometryczny?