Przepuklina kręgosłupa a masaż

Na co dzień wielu z nas zmaga się z bólem kręgosłupa. Może być on spowodowany przez wiele czynników, jednak najczęściej jest wynikiem nieprawidłowej postawy ciała, siedzącego trybu życia i spędzania dużej ilości czasu przed komputerem. Ból kręgosłupa może być na tyle uciążliwy, że utrudni nam wykonywanie codziennych czynności. Przyczyną tak silnego bólu może być przepuklina kręgosłupa, określana też mianem dyskopatii.

Masaż na przepuklinę kręgosłupa – przy jakich objawach go stosować?

Uciążliwy ból pleców może być objawem przepukliny kręgosłupa. W przypadku rozległej przepukliny kręgosłupa możemy mieć do czynienia z objawami neurologicznymi, takimi jak:

  • niedowład lub paraliż, spowodowany osłabieniem mięśni,
  • drętwienie, które wywołane jest osłabieniem czucia,
  • problemy fizjologiczne z kontrolowaniem oddawania moczu i stolca.

Przepuklina może obejmować różne części kręgosłupa, dlatego wyróżniamy: przepuklinę kręgosłupa lędźwiowego, przepuklinę kręgosłupa piersiowego oraz przepuklinę kręgosłupa szyjnego.

Masaż na przepuklinę kręgosłupa

W leczeniu przepukliny kręgosłupa wykorzystuje się wiele technik fizjoterapeutycznych:

  • terapię manualną,
  • masaże,
  • odpowiednio dobrane ćwiczenia.

Celem masażu przepukliny kręgosłupa jest zmniejszenie bólu oraz rozluźnienie mięśni, dlatego najlepiej sprawdzi się masaż tkanek głębokich oraz masaż mięśniowo powięziowy. Ulgę może też przynieść masaż gorącymi kamieniami, który zmniejsza ból, jest też bardzo przyjemnym i relaksującym zabiegiem. Często zaleca się także masaż klasyczny, który potrafi znacznie złagodzić bóle kręgosłupa, zmniejszyć napięcie mięśni, ograniczyć także bóle migrenowe, polepszyć krążenie krwi czy poprawić nastrój.
Kluczowym elementem leczenia przepukliny kręgosłupa jest szeroko pojęta fizjoterapia. Obejmuje ona zarówno rehabilitację w formie masaży, ćwiczeń pod okiem doświadczonego specjalisty, jak i inne techniki, w szczególności:

  • laseroterapię,
  • krioterapię,
  • elektroterapię,
  • terapię ciepłem.

Najczęściej leczenie przepukliny kręgosłupa nie odbywa się operacyjnie, osoba chora kierowana jest na rehabilitację, masaże na przepuklinę i ćwiczenia. Najważniejsze jest pierwsze 6 tygodni terapii. Jeśli po tym czasie terapia nie pomogła, rozważa się leczenie chirurgiczne.

Jak wygląda masaż przy przepuklinie kręgosłupa?

Na masaż kręgosłupa najczęściej kieruje nas specjalista neurolog, ortopeda, bądź lekarz rehabilitacji. W trakcie wizyty fizjoterapeuta lub masażysta przeprowadzi z Tobą krótki wywiad, a także przeanalizuje skierowanie i wyniki badań. Masaż kręgosłupa może trwać od 15 minut do 60 min. W zależności od rodzaju terapii może być wykonywany w pozycji siedzącej (np. przy masażu tkanek głębokich odcinka szyjnego) oraz w pozycji leżącej (przy masażu klasycznym kręgosłupa).

Zobacz także: Ból pleców – jak sobie z nim poradzić?