Masaż kręgosłupa szyjnego – skuteczny sposób na ból szyi i głowy

W pozycji siedzącej spędzamy większość czasu w ciągu dnia, szczególnie podczas pracy biurowej. Stres, zmęczenie, wiele godzin spędzonych przy biurku powodują, że mięśnie karku stają się napięte. To sprawia, że zmagamy się z bólem szyi, głowy oraz złym samopoczuciem i ogólnym rozdrażnieniem. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z bólem szyi jest masaż kręgosłupa szyjnego.

Masaż kręgosłupa szyjnego

Jedną z najbardziej skutecznych sposobów walczenia z bólem mięśni jest masaż. Doświadczony masażysta jest w stanie zmniejszyć napięcie mięśni karku i głowy już w trakcie pierwszego masażu kręgosłupa szyjnego. Najczęściej w celu zniwelowania dolegliwości bólowych stosuje się masaż leczniczy oraz relaksacyjny. Masaż kręgosłupa szyjnego poprawia krążenie i zmniejsza napięcie mięśni, co przekłada się na zwiększenie ich elastyczności i poprawę ruchomości danego obszaru ciała. Najlepszym wyborem dla osób zmagających się z bólem kręgosłupa szyjnego będzie masaż leczniczy, który charakteryzuje się leczeniem zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu poprzez manualne oddziaływanie na tkanki.

Kto powinien zdecydować się na masaż kręgów szyjnych?

Na masaż kręgosłupa szyjnego można iść jeśli doskwierają nam:

 • bóle przeciążeniowe związane z wadami postawy ciała i siedzącym trybem życia,
 • choroby kręgosłupa,
 • dyskopatie,
 • zaburzenia napięcia mięśniowego,
 • napięcia psychiczne,
 • stres,
 • depresja,
 • ogólne przemęczenie organizmu,
 • bóle głowy.

Masaż kręgosłupa szyjnego – przeciwwskazania

Na masaż kręgosłupa szyjnego nie powinny decydować się osoby z osłabioną odpornością, zmagające się z infekcjami, gorączką, chorobami zakaźnymi. Przeciwwskazaniem do masażu kręgosłupa szyjnego jest też menstruacja u kobiet, świeże urazy oraz zapalenia i alergie skórne. Absolutnym przeciwwskazaniem do masażu leczniczego kręgosłupa są m.in.: choroba nowotworowa, osteoporoza, nadciśnienie, choroby serca, miażdżyca naczyń obwodowych, zapalenia żył, tętniaki, naczyniaki, zakrzepy i zaburzenia krzepnięcia krwi.

Złe samopoczucie po masażu kręgosłupa szyjnego

Zazwyczaj po wykonaniu masażu pacjenci czują się zrelaksowani i wypoczęci, nie odczuwają bólu pleców, głowy i kręgosłupa. Jednak zdarza się, że po upływie kilku lub kilkunastu godzin pojawia się złe samopoczucie po masażu kręgosłupa szyjnego. W przypadku osób, które od wielu lat zmagały się z określonym problemem, została zaburzona prawidłowa homeostaza. Aby zatem pacjent mógł odzyskać całkowitą równowagę wewnętrzną organizmu, ciało musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji i zmian, które zaszły po przeprowadzonym masażu kręgosłupa szyjnego. Jest to stan przejściowy, który trwa kilka dni.

Ból głowy po masażu kręgów szyjnych

Oprócz złego samopoczucia może pojawić się także ból głowy po masażu kręgów szyjnych, którego przecież chcieliśmy się pozbyć. Ból głowy po masażu kręgów szyjnych to wynik pobudzenia spiętych mięśni. Ciało potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do zachodzących w nim zmian.

Jak wykonać masaż na kręgosłup szyjny?

Jeżeli zmagamy się z poważnymi bólami kręgosłupa szyjnego warto udać się do specjalisty, jednak możemy wzbogacić czas pomiędzy wizytami o dodatkowy masaż na kręgosłup szyjny wykonywany w domu. Ruchy wykonywane podczas masażu odcinka szyjnego kręgosłupa wykonujemy zawsze w jednym kierunku. Należy pamiętać, że masaż nie powinien wywoływać bólu. Jak wykonać masaż na kręgi szyjne w domu?

 1. Zacznij od głaskania – całą powierzchnią dłoni głaszcz obszar od górnej części szyi do stawów barkowych. Jest to etap przygotowawczy przed właściwym masażem na kręgosłup szyjny.
 2. Rozcieranie – całą dłonią wykonuj te same ruchy, które podczas głaskania, jednak wykorzystaj większą ilość siły i mocniejszy nacisk.
 3. Ugniataj – chwyć kark opuszkami palców po obu stronach i ugniataj wzdłuż włókien mięśniowych. Wykonuj ruchy koliste, a następnie ugniatanie.
 4. Rozcieraj punktowo – znajdź palcami punkt, w którym kończą się kręgi szyjne. Wymasuj je kciukami.
 5. Ponowne głaskanie – wykonaj tę samą czynność jak podczas przygotowania.

Zobacz także: Masaż centryfugalny – ulga dla stawów