Ból głowy po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaż głowy to doskonały sposób na stres, a także częste bóle, które są wynikiem nadmiaru obowiązków, a także siedzącego trybu życia oraz pracy biurowej. Chociaż masaż ma za zadanie poprawić nasze samopoczucie zdarza się, że po masażu pojawia się ból głowy. Dlaczego?

Przyczyny bólu głowy po masażu

Dużo osób w trakcie lub po masażu skarży się na ból głowy, nie oznacza to jednak, że został on wykonany nieprawidłowo. Masaż głębokich tkanek sprawia, że punkty spustowe oraz napięte mięśnie zostaną uwolnione co może objawiać się bólem. Często jest on pożądaną reakcją organizmu na masaż. Od 2 do 3 godzin po zabiegu mogą wystąpić także zawroty głowy, które są wynikiem lepszego dotlenienia mózgu. Często pacjenci skarżą się także na wahania nastrojów, które są wynikiem uwolnienia dawnych emocji. Co może być przyczyną bólu głowy po masażu?

Ból głowy po masażu, a niewłaściwe ułożenie

Ból głowy po masażu może być przyczyną niewłaściwej pozycji podczas zabiegu, dlatego wszelkie niedogodności powinniśmy na bieżąco zgłaszać masażyście, aby poprawić komfort. Jeżeli terapeuta nie ustawi właściwej pozycji po masażu możemy zmagać się z bólem głowy.

Odwodnienie przyczyną bólu głowy po masażu

Ból głowy po masażu może być także objawem odwodnienia, dlatego po zabiegu wypić odpowiednią ilość płynów. Dzieje się tak, ponieważ ciężej pracujące nerki potrzebują większej ilości wody. Jeżeli nie otrzymają odpowiedniej ilości pobierają ją z krwiobiegu, a to może prowadzić do bólu głowy po masażu.

Zmiany w przepływie krwi

Podczas masażu naczynia krwionośne mogą się zwężać oraz rozszerzać. Takie wahania przepływu krwi mogą doprowadzić do bólu głowy po masażu.

Dlaczego odczuwamy ból głowy po masażu kręgów szyjnych?

Jeżeli ból głowy pochodzi od kręgosłupa szyjnego będzie nasilał się podczas poruszania szyją. Może być on wynikiem m.in. przeciążeń wynikających z niewłaściwej pozycji podczas siedzenia, schorzeń kręgosłupa, ucisku nerwów, urazów i depresji. Jedną z metod leczenia jest masaż leczniczy wykonywany przez doświadczonego fizjoterapeutę. Wynikiem dobrego masażu kręgów szyjnych może być ból głowy, który często pojawia się po różnego rodzaju zabiegach rehabilitacyjnych. Ból głowy po masażu kręgów szyjnych jest wynikiem pobudzenia spiętych mięśni i koniecznością przyzwyczajenia się ciała do zachodzących w nim zmian.

Zobacz także: Masaż na ból głowy – jak pozbyć się migreny?