Ból nóg po wstaniu z łóżka – dlaczego po przebudzeniu bolą nas nogi?

Ból nóg po przebudzeniu nie zawsze związany jest z chorobami. Czasem wynika ze złego ułożenia podczas nocy lub niedoboru ważnych minerałów. Jeżeli jednak pojawia się często lub ma charakter przewlekły warto sprawdzić, czy nie wiąże się z poważnymi schorzeniami.

Rodzaje bólu nóg po przebudzeniu

Niezwykle ważne podczas diagnozy jest określenie stopnia bólu, jego lokalizacji i charakteru. Należy pamiętać, że ból ma charakter subiektywny, dlatego nie jest odczuwamy w ten sam sposób przez wszystkie osoby. Ból nóg po przebudzeniu może być rwący, kłujący i piekący. Może mieć charakter miejscowy lub promieniujący, nagły lub narastający, ćmiący lub ostry. Ze względu na mechanizm powstawania ból nóg po nocy możemy podzielić na:

  • Ból receptorowy – powstający w wyniku podrażnienia bodźców receptorowych, np. przez stan zapalny,
  • Ból neuropatyczny, który powstaje w wyniku uszkodzenia lub ucisku elementów układu nerwowego,
  • Ból psychogenny, ból pojawiający się w konsekwencji zaburzeń emocjonalnych, np. depresji.

Wyróżniamy także 2 rodzaje bólu nóg po przebudzeniu ze względu na stopień nasilenia:

  • Ból ostry – krótkotrwały i intensywny, powstaje w wyniku urazu lub ostrego niedokrwienia kończyny.
  • Ból przewlekły – utrzymujący się przez ponad trzy miesiące, pojawia się w trakcie chorób, takich jak np. nowotworowy i zwyrodnienia.

Zobacz także: Bóle nóg w ciąży – czym są spowodowane?

Ból nóg rano, po przebudzeniu – przyczyny

Ból nóg rano, po przebudzeniu może być objawem poważnych chorób, dlatego nie można go bagatelizować.

Zespół niespokojnych nóg, a ból nóg rano

Zespół niespokojnych nóg (RLS) to choroba objawiająca się mrowieniem, drętwieniem i innymi nieprzyjemnymi odczuciami podczas spoczynku. Zespół niespokojnych nóg to choroba, która znacznie utrudnia wypoczynek i może przyczyniać się do bólu nóg po wstaniu z łóżka. Najczęściej wymaga leczenia farmakologicznego.

Zakrzepica, a poranne bóle nóg

Ból nóg, który nasila się podczas spoczynku może być objawem zakrzepicy żył. To niebezpieczna choroba układu naczyniowego, w której przebiegu dochodzi do powstawania skrzeplin w żyłach. Objawia się bólem nóg rano i w nocy. Oprócz bólu u osoby chorej mogą pojawić się obrzęki, świąd oraz uczucie ścisku. Zakrzepica stanowi realne zagrożenie dla życia.

Żylaki, a ból nóg po nocy

Żylaki są następstwem zakrzepicy żył. Objawiają się uczuciem ciężkości, skurczami i tępym bólem. Niedogodności towarzyszą osobie chorej podczas całego dnia, dlatego często są powodem bólu nóg po nocy.

Niedobór magnezu, a ból nóg po przebudzeniu

Niedobór magnezu jest przyczyną częstych bóli nóg oraz bolesnych skurczy. Pojawiają się one najczęściej wieczorem oraz w nocy, dlatego ich konsekwencją jest ból nóg po wstaniu z łóżka.

Inne przyczyny bólu nóg po przebudzeniu

Ból nóg po przebudzeniu może mieć różne przyczyny. Często wpływają na niego różnego rodzaju infekcje, urazy, przeciążenie, stres, zapalenie stawów i spożywanie alkoholu.

Jak zapobiegać bólom nóg po nocy?

Jeżeli często zmagamy się z bólami nóg po wstaniu z łóżka warto zadziałać poprzez odciążenie nóg. Możemy także wypróbować maści oraz gorące lub zimne okłady. Jeżeli zmagamy się z porannymi bólami nóg i znamy ich przyczynę powinniśmy zażywać odpowiednie leki farmakologiczne. W przypadku wystąpienia bólu nóg po spaniu możemy stosować także masaże nóg, które usprawnią krążenie krwi i limfy. Warto zadbać także o codzienną dawkę ruchu, spożywanie płynów oraz uzupełnianie witamin. Pamiętajmy, że bólu nóg po nocy nie należy lekceważyć i warto skonsultować go z lekarzem.

Zobacz także: Czym są punkty spustowe? Jak się ich pozbyć?