Jak zapobiegać i leczyć drętwienie rąk?
Drętwienie rąk to powszechna dolegliwość, na którą najczęściej skarżą się klienci salonów SPA. Dochodzi do niego na skutek niedostatecznego unerwienia bądź ukrwienia. Drętwienie rąk może być objawem poważnych chorób, dlatego jeżeli dolegliwości te nawracają, nasilają się i towarzyszy im ból powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Przyczyny drętwienia rąk
Drętwienie rąk nie zawsze musi wiązać się z poważnymi chorobami, może mieć pozachorobowe przyczyny, takie jak: anatomia i zmiany postępujące z wiekiem, wykonywana praca, a szczególnie jej monotonność i konieczny wysiłek. Natomiast do chorób przebiegających wraz z drętwieniem rąk należą m.in.:
- zespół cieśni nadgarstka – dolegliwości zaczynają się od drętwienia palców u rąk, szczególnie palca wskazującego, kciuka, palca środkowego oraz połowy palca serdecznego;
- uszkodzenie nerwu łokciowego – objawia się jako drętwienie małego palca u ręki oraz połowy palca serdecznego;
- zmiany zwyrodnieniowe szyjnego odcinka kręgosłupa;
- przepuklina dysku w kręgosłupie;
- toczeń rumieniowaty;
- zespół Guillaina-Barrego;
- miażdżyca i niewydolność krążeniowa;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- zwyrodnienie łokcia;
- stwardnienie rozsiane;
- cukrzyca;
- niedobór witaminy B12;
- i guzy mózgu.
Drętwienie rąk może występować także podczas ataków paniki, które doprowadzają do pobudzenia nerwów obwodowych.
Drętwienie lewej i prawej ręki – czy mają takie same przyczyny?
Drętwienie lewej i prawej ręki mogą wywoływać te same przyczyny. Jest tak w przypadku zespołu Guillaina-Barrego, niedoboru witamin, zespołu cieśni nadgarstka czy silnego stresu. Większy niepokój wywołuje jednak drętwienie lewej ręki oraz palców u rąk po tej stronie, ponieważ mogą wskazywać na choroby serca. Drętwienie w lewym barku i drętwienie lewej ręki mogą wskazywać na zawał mięśnia serca, szczególnie jeżeli towarzyszą mu inne charakterystyczne objawy: ból w klatce piersiowej, lęk i duszności. Za ból i drętwienie lewej ręki mogą odpowiadać także zmiany w obrębie kręgosłupa, przede wszystkim w odcinku szyjnym. Drętwienie prawej ręki to dolegliwość, która może być objawem wielu różnych chorób. Przyczynami drętwienia prawej ręki może być ucisk na nerwy przez kości, mięśnie i ścięgna. Częstym powodem drętwienia prawej ręki jest również zespół uciskowy, czyli zespół górnego otworu klatki piersiowej.
Drętwienie rąk w nocy
Drętwienie rąk w nocy odczuwane jest jako mrowienie, wewnętrzna wibracja, prąd lub wbijanie igieł. Drętwienie dłoni w nocy może być skutkiem tymczasowych zaburzeń lub przewlekłych chorób. Przyczynami drętwienia rąk w nocy zaliczamy:
- choroby oraz schorzenia tkanek miękkich, np. zespół ciaśni nadgarstka, który odpowiada za charakterystyczne uczucie drętwienia palców w nocy,
- stany po bezpośrednich urazach z uciskiem lub uszkodzeniem nerwów obwodowych nadgarstka,
- choroby autoimmunologiczne,
- ciąża,
- choroby reumatyczne,
- choroby kardiologiczne,
- zaburzenia strukturalne kręgosłupa szyjnego.
Zdarza się także, że po przebudzeniu odczuwamy utratę czucia w dłoni, jest to związane z pozycją, w której spaliśmy i uciskaniem na nerw.
Leczenie drętwienia rąk w nocy
Pierwszym etapem leczenia drętwienia dłoni w nocy jest ustalenie przyczyn. W kolejnym etapie włączana jest farmakoterapia, ewentualnie operacje, które uwolnią uciśnięte nerwy. Dobrą praktyką jest także unikanie ekspozycji rąk na skrajne bodźce termiczne, szczególnie zimno.
Jak zapobiegać drętwieniu palców u rąk?
Aby zapobiegać drętwieniu palców u rąk należy dbać o odpowiednią dietę. W jadłospisie należy uwzględnić przede wszystkim produkty dostarczające:
- witamin z grupy B (m.in. orzechy i pestki, nabiał, fasola, ryby czy szpinak),
- potasu (m.in.: brokuły, fasola, groch, ziemniaki, banany),
- wapnia (m.in.: brukselka, jarmuż, suszone owoce, kapusta),
- magnezu (m.in.: produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, kakao),
- sodu (poza solą, m.in.: wieprzowina, wołowina, zielone oliwki, ser, kiszone ogórki).
Warto zwrócić także uwagę na ergonomię pracy, zwłaszcza przed komputerem: układanie przedramion na powierzchni blatu podczas pisania na klawiaturze, a także robienie regularnych przerw na rozluźnienie nadgarstków.
Zobacz także: Ból nóg od kolan w dół