Bóle nóg w ciąży – czym są spowodowane?
Ból nóg w ciąży to powszechnie zjawisko, które towarzyszy przyszłym mamom na różnych etapach oczekiwania na dziecko. Najczęściej na nogach pojawia się opuchlizna, której towarzyszą rwące bóle i skurcze nóg. Co jest przyczyną bólu nóg w ciąży?
Jakie są przyczyny bólu nóg w ciąży?
Przyczyn bólu nóg w ciąży może być wiele, jednak najczęściej są one skutkiem uciskaniem nerwu kulszowego przez rosnące dziecko. Nerw kulszowy biegnie pod macicą i jest odpowiedzialny m.in. za czucie w nogach. Przyczyną bólu nóg, łydek i kolan mogą być także dodatkowe kilogramy, które są obciążeniem dla organizmu.
Ból nóg w 1 trymestrze
Ból nóg w 1 trymestrze nie jest tak uciążliwy dla kobiet jak podczas późniejszych etapów ciąży. W tym czasie najczęściej kobiety zmagają się z huśtawką hormonów, krwawieniami implantacyjnymi, nudnościami, częstym oddawaniem moczu, trądzikiem hormonalnym i zachciankami.
Ból nóg w 2 trymestrze
Ból nóg w 2 trymestrze jest znacznie bardziej odczuwalny, ponieważ to właśnie na ten okres przypada największy rozwój dziecka.
Ból nóg w 3 trymestrze
Ból nóg w ciąży w 3 trymestrze jest najbardziej odczuwalny, może być także spowodowany przez zwolniony przepływ krwi, który w tym czasie zmniejsza się aż o 50%.
Ból nóg w ciąży – jakie są rodzaje bólu?
Ból nóg w ciąży pojawia się często i zwykle związany jest ze zmianami w ciele kobiety, szczególnie w końcowym etapie. Jednak nasilone objawy w poszczególnych częściach nóg mogą świadczyć o chorobach.
Ból kolan w ciąży
Bóle w kolanach w czasie ciąży mogą świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów lub nasileniu się tzw. młodzieńczego zapalenia stawów. Nie zawsze są jednak spowodowane chorobą. W czasie ciąży kobieta przybiera kilka lub nawet kilkanaście kilogramów co znacznie wpływa na obciążenie stawów, dlatego bóle kolan w ciąży są powszechne.
Ból łydek w ciąży
Ból łydek w ciąży może mieć różne przyczyny, często związany jest z niedoborem elektrolitów, np. magnezu. Powiększająca się jama macicy może uciskać na naczynia żylne. Dodatkowo niefizjologiczne krzywizny kręgosłupa obecne u wielu przyszłych mam mogą doprowadzić do ucisku nerwów i pojawienia się wyjątkowo bolesnych bóli łydek w ciąży.
Ból ud w ciąży
W ciąży może pojawić się także ból ud, który może być spowodowany m.in. zatrzymywaniem wody w organizmie. Warto pamiętać, że rwące bóle nóg w ciąży zazwyczaj nie świadczą o chorobach lub nie są powodem do niepokoju. Warto jednak każdy niepokojący objaw konsultować ze swoim lekarzem.
Bóle nóg w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Bóle nóg, ud, łydek i kolan w ciąży są uciążliwe nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy, co może skutkować brakiem snu i złym samopoczuciem. Jak zapobiegać bólom nóg w ciąży?
- Rozciągaj mięśnie łydek w ciągu dnia – rozciąganie mięśni w ciągu dnia, a także przed snem pomoże zapobiec nie tylko bólom łydek w ciąży, ale także bólom całych nóg;
- Wykonuj krążenia kostkami,
- Kładź się na lewym boku podczas snu i odpoczynku,
- Bierz ciepły prysznic,
- Zapewnij organizmowi codzienną dawkę ruchu.
Ból nóg w 9 miesiącu ciąży
Ból nóg w 9 miesiącu ciąży nie jest tak charakterystyczny jak skurcze, jednak może wskazywać na to, że poród zbliża się wielkimi krokami. Do częstych dolegliwości w 3 trymestrze ciąży należy ból ud oraz w okolicach pachwiny.
Jak reagować na ból mięśni nóg w ciąży?
Ból nóg w ciąży to powszechne zjawisko, dlatego nie należy panikować jeżeli się pojawi. Nawet rwące bóle nóg, bóle mięśni, łydek, ud i kolan są zjawiskiem normalnym i nie muszą świadczyć o chorobie. Jednak każdy niepokojący objaw należy konsultować ze swoim lekarzem, który wykona odpowiednie badania. Jeżeli zmagamy się z bólem nóg w ciąży w nocy należy pamiętać o odpowiednich ćwiczeniach, a także pozycji podczas spania.
Zobacz także: Masaż w ciąży – na jaki najlepiej postawić?