Olejek lawendowy do masażu – jak wpływa na nasz organizm?
Masaż aromaterapeutyczny to rodzaj masażu, do którego wykorzystujemy olejki eteryczne, które nie tylko dobrze wpływają na naszą skórę, ale także zmysły dzięki pięknemu zapachowy. Jednym z olejków eterycznych, które wykorzystuje się do masażu jest olejek lawendowy.
Olejek lawendowy do masażu – właściwości
Olejek lawendowy posiada dużą zawartość składników aktywnych, takich jak:
- Linalol – odpowiedzialny za piękny, intensywny zapach;
- Kumaryna – rozszerza naczynia krwionośne oraz zmniejsza obrzęki i działa przeciwskurczowo;
- Fitosterole, flawonoidy i garbniki – działają antyoksydacyjnie, zwalczają wolne rodniki przez co hamują proces starzenia się skóry.
Olejek lawendowy ma działanie:
- Antyseptyczne,
- antybakteryjne,
- uspokajające,
- łagodzące,
- równoważące,
- relaksujące,
- antydepresyjne,
- oraz przeciwbólowe.
Masaż olejkiem lawendowym – dla kogo?
Masaż olejkiem lawendowym szczególnie poleca się osobom, które mają problem z częstymi bólami głowy i migrenami, cierpią na bezsenność, stres, nadciśnienie, zaburzenia układu krążenia, a także lęki oraz zdenerwowanie. Olejek lawendowy polecany jest także dla osób otyłych i posiadających obrzęki. Olejek lawendowy do masażu spowalnia procesy starzenia się skóry, działa przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, reguluje wydzielanie sebum i powstrzymuje powstawanie nowych wyprysków i zaskórników. Wspomaga także gojenie się ran i oparzeń słonecznych.
Olejek do masażu – lawendowy
Lawendowy olejek do masażu musi przed użyciem zostać rozcieńczony w oleju bazowym, aby nie podrażniał skóry, a jego zapach nie był rażący. Możemy przy jego użyciu wykonać dowolny masaż, także twarzy, ponieważ ma on pozytywne działanie na nasza skórę.
Masaż olejkiem lawendowym – przeciwwskazania
Nie każdy może używać lawendowego olejku do masażu. Powinny go unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dodatkowo warto przed zastosowaniem olejku wykonać próbę uczuleniową. Olejek lawendowy rzadko podrażnia skórę, jednak mogą zdarzyć się wyjątki. Nierozcieńczony olejek oraz stosowany w zbyt dużych ilościach może mieć działać toksycznie i podrażniać, szczególnie śluzówkę nosa.
Zobacz także: Masaż świecą – jaką świecę do masażu wybrać?