Stemple do masażu – dlaczego warto je wykorzystać podczas zabiegu?
Masaż stemplami wywodzi się z tradycyjnego masażu tajskiego, który jest znany i wykorzystywany w Tajlandii od ponad 5 tysięcy lat. Przynosi on głęboki relaks oraz odprężenie, a także stanowi rodzaj alternatywnej terapii stosowanej na tkankach miękkich. Podczas zabiegu wykorzystywane są specjalne stemple do masażu, które dodatkowo wpływają na jego efektywność.
Co znajduje się w stemplach do masażu?
W ziołowych stemplach do masażu znajdują się zioła oraz olejki eteryczne, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie podczas i po zabiegu. Dodatkowo poszczególne zioła oraz olejki wpływają na konkretne dolegliwości, z którymi się zmagamy. Najczęściej w stemplach do masażu stosowane są:
- Eukaliptus, który działa antyseptycznie, przyspiesza gojenie, a także pomaga w leczeniu przeziębienia oraz astmy.
- Kurkuma, pomaga w detoksykacji organizmu oraz przy stanach zapalnych.
- Kminek, który zwalcza bakterie, pomaga w kontrolowaniu poziomu cukru i cholesterolu we krwi, a także wykazuje właściwości przeciw nowotworowe.
- Trawa cytrynowa – pomaga w łagodzeniu bólu, w tym bóli mięśniowych oraz gorączki i stanów zapalnych. Wpływa hamująco na rozwój niektórych bakterii.
Jakich ziół należy użyć kiedy oczekujemy konkretnego efektu?
- Relaksujące: lawenda, róża, nagietek, skórka pomarańczy;
- Pobudzająco-energetyzujące: mięta, oregano, rozmaryn, skórka cytryny;
- Przeciwzapalne: mięta, oregano, nagietek.
Użycie stempli ziołowych do masażu – efekty
Masaż z wykorzystaniem stempli łączy aromaterapię, terapię termiczną, terapię ziołową i masaż. Zależnie od zastosowanych ziół efekty mogą być różne, jednak najczęściej jest to:
- Łagodzenie stresu,
- Poprawa snu,
- Zmniejszenie obrzęków,
- Poprawa krążenia krwi,
- Zmniejszenie obrzęków,
- Poprawa ogólnego samopoczucia,
- Zwiększenie odporności.
Dodatkowo wykorzystanie stempli do masażu pozytywnie wpływa na redukcję dolegliwości bólowych, szczególnie u osób wykonujących pracę siedzącą.
Jak zrobić stemple do masażu?
Do wykonania stempli do masażu potrzebujemy mieszanki ziół oraz ulubiony olejek eteryczny. Dodatkowo potrzebujesz sznurek, nożyczki, gazę. Chcesz przygotować ziołowe stemple do masażu o działaniu uspokajającym? Przygotuj:
- 2 łyżki rumianku
- 2 łyżki lawendy
- Gazę
- Nożyczki i sznurek.
Stemple ziołowe do masażu – jak zrobić krok po kroku
Wszystkie składniki sypkie wymieszaj w jednej miseczce. Po wymieszaniu przełóż je na środek gazy. Końce gazy złącz ze sobą, zakręć formując stempel. Przy pomocy sznurka zwiąż jego końce, tak, aby nic nie wysypało się ze środka.
- Pielęgnuje, regeneruje, silnie odżywia,
- Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie,
- Opóźnia procesy starzenia się skóry,
- Chroni przed promieniowaniem UV,
- Zapobiega utracie wody,
- Wspiera w walce z rozstępami i cellulitem.
Jak podgrzać stemple do masażu?
Stemple do masażu podgrzewamy zaraz przez zabiegiem i wykorzystujemy je tylko raz, ponieważ w mokrym wnętrzu mogą namnażać się bakterie. Stemple do masażu podgrzewamy w mikrofalówce lub piekarniku. Możesz także podgrzać stempel za pomocą pary. Przed rozpoczęciem masażu sprawdź temperaturę kulki, aby nie poparzyć osoby malowanej.
Przeciwwskazania do wykorzystania stempli do masażu
Zabiegu z użyciem stempli do masażu nie powinny wykonywać kobiety w ciąży oraz w trakcie menstruacji. Nie jest wskazany dla osób mających żylaki oraz problemy z krzepliwością krwi. Przeciwwskazaniem jest także popękana, zraniona skóra oraz choroby skóry.
Zobacz także: Kamienie do masażu – jak masaż gorącymi kamieniami wpływa na nasz organizm?