Czy masaż na depresję jest w stanie pomóc?

Depresja to poważna zaburzenie zdrowia psychicznego, z którym zmaga się około 350 mln ludzi na całym świecie, dlatego nie powinna być lekceważona, a jej leczenie powinno być skonsultowane ze specjalistą. Depresja to choroba XXI wieku. Współcześnie jesteśmy przepracowani, wystawieni na wciąż nowe bodźce, życie w chaosie i pędzie. W walce z depresją stosuje się najróżniejsze formy leczenia – od leków i psychoterapii, przez leczenie poprzez ruch, aromaterapię, muzykoterapię, a nawet przez odpowiednią dietę, czy jogę. Jedną z form wspomagania leczenia depresji jest masaż. Badania wskazują, że masaże na depresję mogą bardzo pomóc pacjentom cierpiącym także na inne zaburzenia psychiczne powodujące spadek nastroju, ataki paniki czy lęk.

Zalety masażu na depresję

Masaż na depresję to najczęściej masaż relaksacyjny, który bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, odprężenie i rozluźnienie spiętego przez chorobę ciała. Dodatkowo masaż pozwala na kontakt z drugą osobą, który jest niezwykle wśród osób zmagających się z depresją. Wdrożenie cyklicznych masaży na depresję do codziennej terapii powoduje znaczącą poprawę stanu leczonych osób.

Masaż, a depresja

Masaż pozytywnie wpływa na samopoczucie osoby masowanej, a także:

  • Wzmacnia układ odpornościowy,
  • poprawia jakość snu,
  • ma korzystny wpływ na układ krążenia,
  • wycisza i niweluje stany lękowe,
  • obniża poziomu kortyzolu (hormonu stresu) i uwalniania endorfiny,
  • niweluje napięcie mięśni,
  • pozytywnie wpływa na samopoczucie dzięki dotykowi i bliskości drugiej osoby.

Jaki masaż na depresję wybrać?

Leczenie depresji wspomaga wiele masaży, których celem jest relaks oraz odprężenie ciała, a także poprawa samopoczucia. Na stan zdrowia pacjentów pozytywnie wpływa m.in. masaż tajski, mauri i refleksoterapia. Masaż to także doskonały sposób na chandrę oraz spadki nastroju spowodowane przemęczeniem, stresem, a także zmianą pogody.

Masaż w depresji – czy zastąpi leczenie?

Depresja to zaburzenie psychiczne, z którym zmaga się wiele osób, nie można go bagatelizować. Ponad połowa przypadków depresji nie zostaje rozpoznana chociaż zaburzenie to wpływa na każdy aspekt życia. Jeżeli zauważamy u siebie niepokojące objawy, m.in. chroniczna bezsenność, utrata apetytu, zaburzenia snu, zaburzenia miesiączkowania, wahanie samopoczucia powinniśmy się zgłosić do specjalisty. Nie są to jednak jedyne objawy wskazujące na depresję, dlatego jeżeli coś zbudza nas niepokój nie powinniśmy bać się prosić o pomoc. Możemy skorzystać, np. z Antydepresyjnego Telefonu Forum Przeciwko Depresji (22) 594 91 00.

Zobacz także: Odpowiednie nawilżanie twarzy – dlaczego jest ważne?