Czym jest masaż powięziowy?
Masaż powięzi jest formą fizjoterapii stosowaną w leczeniu bólu mięśni, stawów, przeciążeń, urazów oraz w przypadku przewlekłego bólu. Poprawnie wykonany masaż powięziowy pozwala na leczenie wielu chorób układu ruchu oraz różnych dolegliwości bólowych
Kiedy zdecydować się na masaż powięzi?
Masaż powięziowych doskonale sprawdza się w terapii układu ruchu, jednak jego zastosowanie jest szerokie. Wskazania do wykonania masażu powięziowego to:
- Ból mięśni i stawów,
- choroby zwyrodnieniowe i reumatyczne,
- migreny,
- ból kręgosłupa,
- urazy oraz przeciążenia stawów,
- sztywność mięśni,
- obrzęki,
- zespoły bólowe, takie jak: rwa kulszowa, zespół cieśni nadgarstka.
Przeciwwskazania do masażu powięziowego
W przypadku masażu powięzi, tak jak innych zabiegów fizjoterapeutycznych, istnieją przeciwwskazania do jego wykonania:
- choroby nowotworowe,
- ostre stany zapalne stawów,
- zakrzepica,
- częste krwotoki.
Masaż powięziowy twarzy
Masaż powięziowy twarzy ma na celu wygładzenie skóry w naturalny i bezinwazyjny sposób. Dzięki masażowi powięzi skóra jest jędrna i napięta, a kontur twarzy wymodelowany. Efekty masażu powięziowego twarzy zadowolą osoby, które chcą odzyskać jędrność skóry i spłycić zmarszczki
Wskazania do wykonania masażu powięzi twarzy
Masaż powięziowy twarzy powinien być wykonywany w przypadku:
- leczenie chirurgiczne,
- stan po urazach szczęki,
- blokowania żuchwy,
- bólu lub sztywności mięśni żucia,
- blizn pooperacyjnych.
Jak przebiega masaż powięziowy?
Masaż powięziowy umożliwia uwalnianie oraz rozrywanie zrośniętych mięśni oraz powięzi. Masaż mięśniowo-powięziowy polega na ugniataniu przez fizjoterapeutę tkanki. W ten sposób rozplątywane są supły, które powstają pomiędzy warstwami. Fizjoterapeuta podczas masażu powięzi rozciąga lub spręża określony obszar w celu przywrócenia mu pierwotnego stanu.
Efekty masażu powięziowo-mięśniowego
Masaż powięziowy może być wykonywany na różnych partiach ciała, które powodują dolegliwości bólowe: twarz, kręgosłup, szyja, kolana itd. Dzięki masażowi powięzi możemy pozbyć się bólu, a także przywrócić pełną zdolność do poruszania się przy mniejszym nakładzie energii. Dodatkowo efektem jest także poprawa postawy ciała, usprawnienie ruchu w danym obszarze oraz aktywizacja układu nerwowego.
Skutki uboczne masażu powięziowego
Masaż powięziowy to bezbolesna i bezpieczna forma terapii, jednak po zabiegu u niektórych pacjentów mogą wystąpić skutki uboczne w postaci pogorszenia objawów. Taka sytuacja występuje często w sytuacji zabiegów, który stymulują organizm. Zazwyczaj po upływie 24 lub 48 godzin następuje poprawa samopoczucia.
Zobacz także: Japoński masaż twarzy Kobido