Masaż kolana – jak wykonać go prawidłowo?
Ból kolana to bardzo częsta dolegliwość, z którą zmagają się zarówno sportowcy, pracownicy fizyczni, jak i pracownicy biurowi. Najczęstszym środkiem stosowanym przy bólu kolan są maści rozgrzewające, jednak o wiele lepszy i bardziej długotrwały efekt przyniesie masaż kolan wykonany przez specjalistę.
Kiedy najczęściej wykonuje się masaż kolan?
Ból kolan najczęściej charakteryzuje się dużym nasileniem i skutecznie uniemożliwia poruszanie się, a także powoduje dyskomfort. Jakie są najczęstsze powody bólu kolan?
- Mikrourazy,
- Proces zwyrodnieniowy,
- Stan zapalny tkanek,
- Przeciążenie kolan,
- Ciężka praca fizyczna,
- Choroby o podłożu reumatoidalnym,
- Uprawianie sportu,
- Złamania oraz zwichnięcia,
- Naderwanie więzadeł.
Jednak jeżeli przed umówieniem się na masaż stawu kolanowego warto poznać przyczynę bólu i dobrać odpowiednie leczenie.
Jak wygląda masaż kolana?
Masaż stawu kolanowego wykonywany jest w pozycji leżącej, a pod staw kolanowy podkłada się wałek. Masaż na ból kolana wykonywany jest obiema dłońmi – nanosimy na nie oliwkę i wykonujemy głaskanie, rozcieranie, uciskanie oraz oklepywanie. Masaż kolana składa się z kilku etapów:
- Głaskanie – dłonie kładzie się na końcowym więzadle rzepki. Następnie ruch prowadzimy prosto, aż do kolana, a następnie na boki po stronie bocznej i przyśrodkowej w kierunku dołu podkolanowego. Wracamy do boków rzepki i idziemy do góry, dokoła rzepki, w kierunku uda. Czynność powtarzamy sześć razy.
- Rozcieranie – okrężnymi ruchami palców obu dłoni kierujemy ruch od guzowatości kości piszczelowej (pod kolanem) w kierunku rzepki, na boki do dołu podkolanowego i wracamy do boków rzepki w kierunku mięśni uda. Ten etap masażu kolana powtarzamy sześć razy.
- Ugniatanie – wykonujemy palcami obu rąk w tym samym kierunku co rozcieranie. Zaczynając od końcowych więzadeł rzepki, a kończąc tuż nad rzepką. Powtarzamy czynność sześć razy.
- Oklepywanie – za pomocą obu dłoni stosujemy lekkie uderzenie opuszkami palców: wskazujących, środkowych oraz obrączkowych i kierujemy się od kości piszczelowej do rzepki, na boki do dołu podkolanowego. Następnie wracamy do boków rzepki i do góry, w stronę uda, powtarzając po sześć razy.
Masaż kolana – wskazania
Jakie są wskazania do wykonania masażu kolana?
- Stany po urazach stawów,
- Blizny w obrębie stawu,
- Przeciążenia stawów,
- Osłabienie siły mięśniowej,
- Ograniczenie ruchomości kolana,
- Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawu,
- Stan po dłuższym unieruchomieniu kolana,
- Obrzęk w okolicy kolana.
Masaż kolana po artroskopii
Artroskopia to metoda operacji stawu kolanowego. Po zabiegu niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja, która przywróci pełną ruchomość stawu oraz zniweluje ból. Oprócz zabiegów fizykalnych, stosuje się także wyjątkowo skuteczny masaż po artroskopii.
Masaż kolana po urazie
Staw kolanowy łączy ze sobą udo i podudzie oraz ma kluczowe znaczenie dla aparatu narządu ruchu. Jest największym stawem człowieka, który pracuje równocześnie w zgięciu, wyproście i rotacji. Jeśli dojdzie do urazu kolana to konsekwencje mogą być bardzo różne – od osłabienia mięśni aż po ograniczenie ruchomości. Dlatego masaż kolana po urazie to bardzo ważny element rehabilitacji, który pomoże w szybszym powrocie do zdrowia, a także zredukowaniu bólu oraz obrzęku.
Masaż na zwyrodnienie stawu kolanowego
Pierwszą oznaką zmian w stawie kolanowym jest ból, dlatego jeżeli odczuwamy dyskomfort podczas chodzenia oraz siedzenia powinniśmy udać się do specjalisty. Dzięki masażowi na zwyrodnienie stawu kolanowego można przywrócić elastyczność więzadeł i zmniejszyć narośla kostne.
Masaż po endoprotezie stawu kolanowego
Endoproteza to twór, który zastępuje naturalną tkankę. Wszczepiany jest do kolana u osób, u których stan kolanowy jest w bardzo złym stanie. Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego to konieczność, aby wrócić do pełnej sprawności. Masaż po endoprotezie stawu kolanowego pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz szybciej wrócić do sprawności.
Zobacz także: Wpływ masażu sportowego na organizm