Masaże po liposukcji – rehabilitacja po zabiegu

Liposukcja to zabieg polegający na odsysaniu tłuszczu, najczęściej z ud, brzucha oraz łydek. Najczęściej liposukcja wykonywana jest u osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej, u których dieta oraz aktywność fizyczna nie przyniosła oczekiwanych efektów. Po zabiegu pojawia się opuchlizna, która jest zjawiskiem normalnym i utrzymującym się nawet przez kilka miesięcy po zabiegu, dlatego niezwykle ważne jest wykonywanie masaży po liposukcji, które pozwolą na szybszą regenerację u uniknięcie zrostów.

Jaki masaż po liposukcji wykonać?

Okres rekonwalescencji wymaga noszenia specjalnych ubrań uciskowych i odpowiedniego postępowania fizjoterapeutycznego. Najczęstszym zabiegiem polecanym po liposukcji brzucha jest masaż limfatyczny. Drenaż limfatyczny po liposukcji brzucha pobudza krążenie limfy w celu szybkiego pozbycia się płynu, protein i toksyn z komórek i skierowania ich z powrotem do krwioobiegu. Dzięki masażom po liposukcji siniaki i obrzęk ulegają zmniejszeniu, a rekonwalescencja przebiega szybciej.

Masaż limfatyczny po liposukcji – jak wygląda?

Wprowadzenie masaży limfatycznego po liposukcji jest zależne od decyzji lekarza, najczęściej wykonywane są po 10-15 dniu po liposukcji. Masaż limfatyczny nie jest bolesny. Zaczyna się od delikatnych ruchów głaskania, rozcierania i ugniatania. Zwraca się szczególną uwagę na delikatne działanie w okolicach wrażliwych jak wewnętrzna strona ud, okolice brzucha i boków.

Efekty masażu po liposukcji

Masaż limfatyczny po liposukcji wykonywany jest w celu usunięta obrzęków i siniaków po zabiegu, a także aby uniknąć zgrubień. Jednak zalet wykonywania drenażu limfatycznego po liposukcji brzucha jest więcej:

  • modelowanie sylwetki,
  • wygładzeniu tkanek,
  • zapobieganie efektowi „luźnej skóry”,
  • wyrównanie kolorytu skóry,
  • przywrócenie prawidłowego czucia na skórze,
  • zapobieganie powstania martwicy skóry.

Jak dbać o ciało, aby utrzymać efekt?

W celu utrzymania efektu po liposukcji należy wykonywać lekkie ćwiczenia przeciwzakrzepowe, np. ruszanie stopami oraz prostowanie i zginanie kolan. Powinno się także wykonywać ćwiczenia oddechowe, które usprawniają przepływ krwi i limfy. Istotna jest także dieta, która powinna zwierać produkty z dużą ilością cennych składników naturalnych. Zaleca się ograniczenie ilości węglowodanów i spożywanie dużej ilości białka.

Zobacz także: Przeciwwskazania do masażu