Rolowanie brzucha – czy warto sięgnąć po roller do brzucha?

Brzuch jest jednym z najistotniejszych obszarów naszego ciała, pełni kluczowe funkcje stabilizacyjne. Dlatego potrzebuje także regeneracji i rozluźnienia. Rolowanie brzucha to jedna z technik, która może przynieść ulgę naszym mięśniom i poprawić ich funkcjonowanie. Jak rolować brzuch?

Dlaczego warto wykonywać rolowanie brzucha?

Regularne rolowanie brzucha może poprawić elastyczność mięśni, co przekłada się na większy zakres ruchu. Mięśnie brzucha, podobnie jak inne partie mięśniowe, mogą gromadzić punkty spustowe, powodując dyskomfort. Dodatkowo delikatne rolowanie brzucha może stymulować jelita i wspierać proces trawienia. Efekty rolowania brzucha:

 • Regularne rolowanie brzucha może pomóc w redukcji napięcia mięśniowego i poprawić elastyczność brzucha.
 • Stymulacja mięśni brzucha może przynieść ulgę w wzdęciach i wspomóc proces trawienia.
 • Rolowanie może stymulować mięśnie głębokie brzucha, co przekłada się na lepszą postawę i stabilność ciała.

Jak prawidłowo wykorzystywać roller do brzucha?

Rolowanie brzucha wymaga stosowania odpowiednich technik, a także unikania obszarów, które mogą sprawiać ból i dyskomfort. Jak prawidłowo wykonać rolowanie brzucha?

 1. Połóż się na macie treningowej, twarzą w dół. Umieść wałek poniżej klatki piersiowej, tuż nad brzuchem.
 2. Powoli zacznij przesuwać ciało w kierunku stóp, prowadząc wałek przez cały obszar brzucha. Poruszaj się powoli i delikatnie, unikając zbyt dużego nacisku. Jeśli napotkasz obszary bardziej napięte, możesz się na nich skupić, ale nie przesadzaj z siłą.
 3. Unikaj rolowania dolnej części brzucha: Obszar tuż nad kością łonową jest wrażliwy, zawiera wiele ważnych narządów i nie powinien być intensywnie rolowany.
 4. Roluj brzuch przez około 1-2 minuty.

Jaki roller do brzucha wybrać?

Wybór odpowiedniego rollera do brzucha zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak, poziom doświadczenia, indywidualne preferencje oraz specyficzne potrzeby użytkownika. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji:

 • Miękki roller: Dla osób początkujących, które dopiero zaczynają przygodę z rolowaniem lub dla tych, którzy preferują delikatniejszy masaż. Miękki wałek jest bardziej odpowiedni dla wrażliwych obszarów, takich jak brzuch.
 • Średnio twardy roller: Świetny dla osób, które mają już pewne doświadczenie z rolowaniem i chcą głębszego masażu, ale nie chcą przesadzić z intensywnością.
 • Twardy roller: Zbyt twardy wałek może być niewygodny dla tej delikatnej partii ciała.

Struktura powierzchni:

 • Gładki roller do brzucha: Oferuje jednolite wrażenia podczas rolowania i jest zwykle preferowany dla wrażliwych obszarów jak brzuch.
 • Wałek z wypustkami: Może dostarczyć bardziej punktowego masażu, ale dla brzucha może być zbyt intensywny. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj, używaj go z ostrożnością w obszarze brzucha.

Standardowy wałek o długości około 30-45 cm będzie odpowiedni dla większości użytkowników. Jeśli planujesz zabierać wałek w podróże, możesz rozważyć zakup krótszej wersji.

Rolowanie mięśni brzucha – czego unikać?

Obszar brzucha jest wrażliwy, dlatego rolowanie powinno być wykonywane z umiarem. Nie zaleca się rolowania brzucha zaraz po posiłku. Odczekaj przynajmniej 1-2 godziny. Jeśli odczuwasz silny ból lub dyskomfort podczas rolowania, przerwij zabieg. Jeżeli rolowanie brzucha sprawia ból warto udać się do specjalisty, który podpowie, co może być tego przyczyną, a także jak prawidłowo wykonać masaż.

Zobacz także: Czy masaż odchudzający brzucha pomoże nam schudnąć?