Rolowanie mięśni – jak rolować? Co daje rolowanie mięśni?

Rolowanie mięśni to doskonały sposób na ból, regenerację, a także zwiększenie ich elastyczności. Poprawne i regularne wykonywanie rolowania mięśni może zastąpić wizytę u fizjoterapeuty. Rolowanie mięśni polega na wykorzystaniu specjalnych wałków do masażu i nacisku na punkty spustowe w mięśniach. Zmagasz się z bólem, chcesz uniknąć zakwasów po treningu, a może chcesz rozgrzać mięśnie i przygotować je na wysiłek? Dowiedz się, jak rolować mięśnie.

Roller do mięśni – po co rolować mięśnie?

Zastanawiasz się co daje rolowanie mięśni? Poznaj zalety zabiegów z wykorzystaniem rollera do mięśni:

 • Poprawa elastyczności mięśni – Regularne rolowanie mięśni może poprawić zakres ruchu stawów.
 • Zmniejszenie ryzyka kontuzji – Pomaga to w rozluźnieniu napiętych mięśni, co z kolei zmniejsza ryzyko kontuzji podczas ćwiczeń.
 • Poprawa krążenia – Rolowanie może stymulować przepływ krwi do mięśni, co przyspiesza regenerację po wysiłku.
 • Zmniejszenie bólu mięśniowego – Regularne rolowanie pomaga w redukcji napięć i bólów mięśniowych.

Jak rolować mięśnie?

Aby rolowanie mięśni przyniosło oczekiwany skutek musi być wykonane poprawnie. Jak rolować mięśnie?

 • Zacznij od wyboru odpowiedniego wałka do rolowania mięśni – dostępne są różne rodzaje rollerów do mięśni, od miękkich po twarde, w formie walca lub piłki, wybierz odpowiedni w zależności od Twoich potrzeb.
 • Początek i koniec – Zawsze rozpoczynaj rolowanie mięśni od końca mięśnia, a następnie przechodź do jego środka.
 • Nie roluj bezpośrednio na kości czy stawach – Skup się na mięśniach i unikaj nacisku bezpośrednio na kości.
 • Nie spiesz się – Na każdy obszar poświęć co najmniej 30 sekund, przesuwając wałek powoli, kontrolując nacisk.
 • Oddychaj głęboko – Prawidłowe oddychanie pomaga w rozluźnieniu mięśni i zwiększa efektywność rolowania.
 • Nie roluj mięśni przy ostrych bólach – Jeśli odczuwasz ostry ból podczas rolowania mięśni, przerwij zabieg i skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Zobacz także: Jak wykonać masaż punktów spustowych?

Rolowanie mięśni po treningu

Rolowanie mięśni po treningu stało się popularnym zabiegiem regeneracyjnym dla sportowców, entuzjastów fitnessu i osób, które doznały kontuzji. Rolowanie mięśni po treningu pomaga w rozluźnieniu napiętych i zmęczonych mięśni, zwiększeniu zakresu ruchu oraz przyspieszeniu procesu regeneracji.

Rolowanie mięśni przed treningiem

Rolowanie mięśni przed treningiem jest równie ważne, jak po nim. Choć wiele osób przykłada duże znaczenie do rolowania mięśni w celu regeneracji po treningu, prawidłowe przygotowanie mięśni przed aktywnością fizyczną może pomóc w prewencji kontuzji, zwiększeniu zakresu ruchu oraz poprawie wydajności treningu.

Czy rolowanie mięśni może zaszkodzić?

Nieodpowiednio wykonywane rolowanie mięśni może nam zaszkodzić, dlatego warto skupić się przede wszystkim na odpowiedniej technice, a następnie na większych stopniach nacisku, tak, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy rolowanie może zaszkodzić?

 • Bezpośrednie rolowanie kości lub stawów: Należy unikać nacisku bezpośrednio na kości i stawy, ponieważ może to powodować ból lub kontuzje.
 • Zbyt mocne naciskanie: Rolowanie ze zbyt dużą siłą, szczególnie w miejscach, gdzie mięśnie są bardzo wrażliwe lub gdzie znajdują się ważne struktury nerwowe, może prowadzić do większego bólu, uszkodzenia mięśni lub nerwów.

Kiedy nie należy rolować mięśni?

Istnieją przeciwwskazania do rolowania mięśni, dlatego przez przystąpieniem do zabiegu warto wiedzieć, w których sytuacjach możemy odnieść efekt odwrotny do oczekiwanego. Kiedy wykorzystanie rollera do rolowania mięśni jest niewskazane?

 • Rolowanie w przypadku istniejących kontuzji: Jeśli masz już kontuzję mięśniową, rolowanie może pogorszyć stan uszkodzonego obszaru. W takich przypadkach zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
 • Stan zapalny: Rolowanie obszarów, które są obecnie zapalne (np. z powodu urazu), może zaostrzyć stan zapalny. Jeśli obszar jest ciepły, opuchnięty i bardzo bolesny, warto zrezygnować z rolowania aż stan się poprawi.
 • Żylaki: Rolowanie w obszarach z żylakami może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zakrzepica.
 • Choroby skórne: Osoby z pewnymi chorobami skórnymi lub otwartymi ranami powinny unikać rolowania w tych obszarach, aby nie pogorszyć sytuacji lub nie zainfekować się.
 • Niedawno przebyte operacje: Po operacji warto unikać rolowania w miejscu interwencji, przynajmniej przez pewien czas, i zawsze zasięgnąć porady lekarskiej w tej kwestii.
 • Osteoporoza: Osoby z osteoporozą lub innymi schorzeniami, które osłabiają kości, powinny być bardzo ostrożne podczas rolowania, aby nie uszkodzić kruchych kości.

Rolowanie mięśni to doskonały zabieg dla każdej osoby aktywnej fizycznie. Pozwala na głębokie rozluźnienie mięśni, poprawia elastyczność i przyspiesza regenerację. Pamiętaj jednak, aby robić to świadomie i unikać obszarów, które mogą być źródłem kontuzji.

Zobacz także: Jaki roller do masażu pleców wybrać?