Ból nóg po wstaniu z łóżka – dlaczego po przebudzeniu bolą nas nogi?
Ból nóg po przebudzeniu nie zawsze związany jest z chorobami. Czasem wynika ze złego ułożenia podczas nocy lub niedoboru ważnych minerałów. Jeżeli jednak pojawia się często lub ma charakter przewlekły warto sprawdzić, czy nie wiąże się z poważnymi schorzeniami.
Rodzaje bólu nóg po przebudzeniu
Niezwykle ważne podczas diagnozy jest określenie stopnia bólu, jego lokalizacji i charakteru. Należy pamiętać, że ból ma charakter subiektywny, dlatego nie jest odczuwamy w ten sam sposób przez wszystkie osoby. Ból nóg po przebudzeniu może być rwący, kłujący i piekący. Może mieć charakter miejscowy lub promieniujący, nagły lub narastający, ćmiący lub ostry. Ze względu na mechanizm powstawania ból nóg po nocy możemy podzielić na:
- Ból receptorowy – powstający w wyniku podrażnienia bodźców receptorowych, np. przez stan zapalny,
- Ból neuropatyczny, który powstaje w wyniku uszkodzenia lub ucisku elementów układu nerwowego,
- Ból psychogenny, ból pojawiający się w konsekwencji zaburzeń emocjonalnych, np. depresji.
Wyróżniamy także 2 rodzaje bólu nóg po przebudzeniu ze względu na stopień nasilenia:
- Ból ostry – krótkotrwały i intensywny, powstaje w wyniku urazu lub ostrego niedokrwienia kończyny.
- Ból przewlekły – utrzymujący się przez ponad trzy miesiące, pojawia się w trakcie chorób, takich jak np. nowotworowy i zwyrodnienia.
Zobacz także: Bóle nóg w ciąży – czym są spowodowane?
Ból nóg rano, po przebudzeniu – przyczyny
Ból nóg rano, po przebudzeniu może być objawem poważnych chorób, dlatego nie można go bagatelizować.
Zespół niespokojnych nóg, a ból nóg rano
Zespół niespokojnych nóg (RLS) to choroba objawiająca się mrowieniem, drętwieniem i innymi nieprzyjemnymi odczuciami podczas spoczynku. Zespół niespokojnych nóg to choroba, która znacznie utrudnia wypoczynek i może przyczyniać się do bólu nóg po wstaniu z łóżka. Najczęściej wymaga leczenia farmakologicznego.
Zakrzepica, a poranne bóle nóg
Ból nóg, który nasila się podczas spoczynku może być objawem zakrzepicy żył. To niebezpieczna choroba układu naczyniowego, w której przebiegu dochodzi do powstawania skrzeplin w żyłach. Objawia się bólem nóg rano i w nocy. Oprócz bólu u osoby chorej mogą pojawić się obrzęki, świąd oraz uczucie ścisku. Zakrzepica stanowi realne zagrożenie dla życia.
Żylaki, a ból nóg po nocy
Żylaki są następstwem zakrzepicy żył. Objawiają się uczuciem ciężkości, skurczami i tępym bólem. Niedogodności towarzyszą osobie chorej podczas całego dnia, dlatego często są powodem bólu nóg po nocy.
Niedobór magnezu, a ból nóg po przebudzeniu
Niedobór magnezu jest przyczyną częstych bóli nóg oraz bolesnych skurczy. Pojawiają się one najczęściej wieczorem oraz w nocy, dlatego ich konsekwencją jest ból nóg po wstaniu z łóżka.
Inne przyczyny bólu nóg po przebudzeniu
Ból nóg po przebudzeniu może mieć różne przyczyny. Często wpływają na niego różnego rodzaju infekcje, urazy, przeciążenie, stres, zapalenie stawów i spożywanie alkoholu.
Jak zapobiegać bólom nóg po nocy?
Jeżeli często zmagamy się z bólami nóg po wstaniu z łóżka warto zadziałać poprzez odciążenie nóg. Możemy także wypróbować maści oraz gorące lub zimne okłady. Jeżeli zmagamy się z porannymi bólami nóg i znamy ich przyczynę powinniśmy zażywać odpowiednie leki farmakologiczne. W przypadku wystąpienia bólu nóg po spaniu możemy stosować także masaże nóg, które usprawnią krążenie krwi i limfy. Warto zadbać także o codzienną dawkę ruchu, spożywanie płynów oraz uzupełnianie witamin. Pamiętajmy, że bólu nóg po nocy nie należy lekceważyć i warto skonsultować go z lekarzem.
Zobacz także: Czym są punkty spustowe? Jak się ich pozbyć?