Dlaczego mięsień po masażu boli bardziej?

Masaż kojarzy nam się z relaksem, odpoczynkiem i pozbyciem się bólu, zdarza się jednak, że po masażu mięśnie bolą nas bardziej. Mięśnie, które przez długi czas są napięte i bolące po ich próbie rozluźnienia poprzez masaż mogą reagować bólem. Jednak ból po masażu to pożądany efekt, ponieważ świadczy o tym, że mięśnie prawidłowo zareagowały na zabieg.

Ból po masażu – przyczyny

Masaż klasyczny, leczniczy, sportowy oraz inne rodzaje masażu mające przynieść ulgę w bólu wymagają stosowania odpowiednich technik – ugniatania, rozcierania, oklepywania i wibracji. W przeciwieństwie do masażu relaksacyjnego, w tych typach masażu wykorzystuje się mocniejszą siłę nacisku, a także dociera się do głębszych warstw oraz tkanek. Praca masażysty na mięśniach oraz punktach, w których gromadzi się stres oraz różnego rodzaju przeciążenia, skutkuje podobnymi objawami ubocznymi jak po wysiłku fizycznym, dlatego na drugi dzień możemy odczuwać ból po masażu. Jednak ból po masażu klasycznym powinien utrzymywać się do kilku dni.

Kiedy ból mięśni po masażu powinien niepokoić?

Ból po masażu powinien utrzymywać się do kilku dni. Jeżeli ten stan utrzymuje się dłużej może oznaczać to, że masaż został wykonany zbyt mocno, nie zachowaliśmy odpowiedniego odstępu pomiędzy seriami lub zdecydowaliśmy się na ciężki trening po zabiegu.

Jak uniknąć bólu po masażu?

Jeżeli zależy nam na dobrym samopoczuciu i jak najmniejszym bólu mięśni po masażu powinniśmy pić dużą ilość wody, a także zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego. Wszelki dyskomfort oraz ból podczas masażu powinniśmy zgłaszać masażyście, aby dopasować intensywność oraz częstotliwość do potrzeb organizmu. Jeżeli odczuwamy ból po masażu powinniśmy zastanowić się także nad większymi odstępami pomiędzy wizytami u masażysty.

Ból mięśni po masażu

Jak już wspomnieliśmy, ból po masażu nie jest złym objawem, wskazuje na to, że mięśnie zostały właściwie wymasowane, a napięcie i dolegliwości bólowe po jakimś czasie znikną. Jednak ból po masażu może dotyczyć nie tylko mięśni.

Ból po masażu kręgosłupa

Jeżeli zależy nam na odpoczynku i relaksacji powinniśmy postawić na masaż relaksacyjny, jednak jeżeli chcemy pozbyć się bólu warto wybrać masaż klasyczny lub leczniczy. Warto wiedzieć, że mogą się wiązać z nim dolegliwości bólowe, szczególnie po masażu. Ból kręgosłupa po masażu to normalna reakcja organizmu, której następstwem jest rozluźnienie spiętych mięśni. Ból po masażu pleców można porównać do zakwasów po treningu, które znikają po 1-2 dni po zabiegu. Dzieje się tak, ponieważ masażysta podczas masażu dociera do mięśni głębokich.

Czy ból po masażu i siniaki są normalne?

Ból po masażu mięśni jest normalnym objawem, który wskazuje na dobrze wykonany zabieg, przeciwnie jest w przypadku wystąpienia siniaków. Ich pojawienie się po masażu może świadczyć o braku wiedzy, umiejętności i niekompetencji masażysty. Istnieje jednak grupa osób, których ciało jest podatne na powstawanie siniaków.

Zobacz także: Czym jest masaż powięziowy?