Jak wykorzystać taśmy do kinesiotapingu przy masażu leczniczym?

Kinesiotaping to terapia przy użyciu taśm. Oklejanie dynamiczne jest skuteczną, nieinwazyjną metodą terapii. Taśmy do kinesiotapingu wykorzystywane są w wielu gałęziach medycyny oraz rehabilitacji sportowej. Można ją łączyć z masażami, terapią manualną, rehabilitacją, zabiegami fizjoterapeutycznymi czy treningiem. Plastry tejpy najczęściej zauważane są u sportowców, jednak na ich założenie decydują się coraz częściej także kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z przewlekłymi bólami.

Co charakteryzuje plastry do kinesiotapingu?

W latach 80-tych dr Kenzo Kase zaprojektował taśmy do kinesiotapingu. Wykonane są z bawełny, a ich faktura podobna jest do skóry człowieka. Występują w różnych kolorach oraz wzorach. Plastry do kinesiotapingu doskonale dopasowują się do danej partii ciała i utrzymują się około 5 dni. Taśmy fizjoterapeutyczne nie zawierają żadnych leków oraz innych substancji i mogą być stosowane na różne partie ciała. Co warto wiedzieć na temat plastrów do kinesiotapingu?

 • Plastry do kinesiotapingu oddziałują leczniczo na ciało przez całą dobę, zarówno w spoczynku jak i w trakcie aktywności.
 • Nie ograniczają w żaden sposób ruchów osoby, która ma zaaplikowany plaster.
 • Taśmy fizjoterapeutyczne przepuszczają powietrze i są wodoodporne.
 • Plastry tejpy pokryte są hipoalergicznym klejem, który aktywuje się pod wpływem ciepła i posiada zdolność do rozciągania się.

Masaż leczniczy, a plastry do kinesiotapingu

Masaż leczniczy wykonuje się w celu usunięcia dolegliwości bólowych. Aby wzmocnić efekt i przynieść ulgę także następnego dnia warto wzbogacić masaż leczniczy o taśmy fizjoterapeutyczne. Dzięki taśmom do kinesiotapingu  można zmniejszyć ból, uczucie zmęczenia oraz przyspieszyć naturalną regenerację tkanek. W wyniku aplikacji plastra dochodzi do uniesienia i pofałdowania naskórka, co zwiększa przepływ krwi w naczyniach położonych głębiej. Taśmy do kinesiotapingu pozytywnie działają na zmniejszenie obrzęków, a także siniaków. Warto pamiętać także, że tejpy często wykorzystywane są u kobiet w ciąży zmagających się z bólami w odcinku lędźwiowo – krzyżowym.

Kinesiotaping twarzy i  inne sposoby aplikacji taśm fizjoterapeutycznych

Wyróżniamy 6 technik naklejania plastrów do kinesiotapingu:

 • mechaniczna/korekcyjna – naprężenie taśm 25–50%, wykorzystywana jest do kinesiotapingu stawu rzepkowo-udowego  lub korekcji wad postawy;
 • powięziowa – naprężenie 25–50%, wykorzystywana jest do oscylacji w celu podciągania powięzi;
 • przestrzenna – naprężenie 50%, taśmy naklejane są na krzyż lub w kształcie gwiazdy, wykorzystywana do kinesiotapingu pleców przy bólach kręgosłupa, stawów krzyżowo-biodrowych oraz w przypadku naderwań mięśni;
 • więzadłowa – napięcie 75–100% lub 25–75% na ścięgnach, stosowana jako wsparcie dla więzadeł oraz ścięgien;
 • funkcjonalna – wspomaga osłabiony mięsień;
 • limfatyczna – naprężenie 15%, taśma rozcinana jest w kształt “wachlarza” tzn. 4-5 pasków, polega na połączeniu obrzęku z węzłami chłonnymi.

Gdzie naklejać taśmy do kinesiotapingu?

Taśmy do kinesiotapingu mogą być stosowane na różne części ciała m.in. twarz, plecy, łopatki, brzuch, łydki, kolana, łokcie, stopy.

 1. Tejpy na plecy – wspomagają rehabilitację schorzeń, urazów, nadwyrężeń i przeciążeń, które są skutkiem nieprawidłowej pracy kręgosłupa oraz mięśni wokół. Tejpy na plecy obniżają napięcie mięśniowe, regulują pracę układu limfatycznego, redukują ból kręgosłupa i mięśni pleców, stabilizują postawę i obniżają ryzyko urazu.
 2. Kinesiotaping twarzy – reguluje napięcie mięśniowe, pomaga w podniesieniu owalu twarzy, wygładzaniu zmarszczek, a także redukcji opuchlizny. Kinesiotaping na twarz pomaga także w redukcji zmarszczek.
 3. Kinesiotaping łopatki – te plastry dla sportowców doskonale sprawdzają się w profilaktyce urazów, zabezpieczając mięśnie przed pierwotnym lub ponownym uszkodzeniem. Kinesiotaping łopatki koryguje ustawienie, łagodzi dolegliwości bólowe, rozluźnia napięte mięśnie i poprawia sprawność funkcjonalną.
 4. Kinesiotaping rwy kulszowej – rwa kulszowa to dość powszechna dolegliwość, która potrafi sprawić wiele problemów. Plastry do kinesiotapingu na rwę kulszową łagodzą dolegliwości i zwiększają skuteczność pozostałych elementów terapii.

Jeżeli zmagamy się z dolegliwościami bólowymi warto udać się do specjalisty, który wykona masaż leczniczy i wzbogaci go o taśmy do kinesiotapingu, które sprawią, że poczujesz ulgę w bólu na dłużej.

Zobacz także: Jaki roller do masażu pleców wybrać?